Serce huty staje do remontu

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

15 lipca 2018 r. w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się zatrzymywanie do remontu jednego z dwóch wielkich pieców.

15 lipca 2018 r. w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się zatrzymywanie do remontu jednego z dwóch wielkich pieców. To ogromne i skomplikowane przedsięwzięcie, przez 40 dni będzie przy nim pracowało kilkaset osób. Naprawy wydłużą pracę pieca od trzech do pięciu lat. Koszt inwestycji to około 85 mln zł.

Wielki piec często nazywany jest sercem huty. Tutaj powstaje surówka żelaza, wykorzystywana do produkcji stali. Przygotowania do remontu dąbrowskiej „dwójki” rozpoczęły się w 2017 r.

— Po wydmuchaniu pieca i spuszczeniu „wilka”, czyli opróżnieniu gara wielkiego pieca z resztek surówki, rozpoczniemy prace remontowe. Wcześniej jednak otworzymy i wyczyścimy gar z pozostałości elementów stałych, takich jak gorący koks — wyjaśnia Radosław Dziedzic, kierownik remontu wielkiego pieca nr 2.

Wymienione zostaną m.in. bloki węglowe, chłodnice i część oprzyrządowania. Dzięki poprawie wydajności systemu odpylającego wielkiego pieca ograniczony zostanie wpływ instalacji na środowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu