Serek kozi w Parlamencie Europejskim

IAR
opublikowano: 20-05-2008, 09:25

Ser kozi z podszczecińskiego Wołczkowa może wypromować zachodniopomorskie w Brukseli. Prowadząca gospodarstwo ekologiczne hodowli kóz Lidia Ordysińska otrzymała propozycję dostarczania serków kozich do  restauracji Parlamentu Europejskiego.

Zamówienie opiewa na 200 km tygodniowo. Lidia Ordysińska mówi, że jej produkt znany jest za granicą, gdyż promowała go na targach ekologicznych. Ser kozi został dostrzeżony m.in. podczas tagów żywności ekologicznej w Norymberdze.

Ser znalazł uznanie w unijnej stolicy - po tym, jak do jej gospodarstwa trafiła działaczka zajmująca się promocją polskich ekoproduktów.

Zmartwieniem Lidii Ordysińskiej jest teraz sprostanie temu zamówieniu. Ale zapewnia, że z kontraktu dla Brukseli na pewno sie wywiąże. Dwa pierwsze transporty koziego sera spod Szczecina są już w drodze do Brukseli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane