Sesja na GPW rozpoczęła się od spadków i niskich obrotów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 22-02-2002, 10:53

Na otwarciu piątkowej sesji WIG 20 spadł o 0,77 proc. do 1.327,92 pkt. ,a TechWIG po spadku o 1,04 proc. wyniósł 598,7 pkt. Po dwóch kwadransach spadki zostały nieznacznie skorygowane, jednak obroty nie przekroczyły nawet 25 mln zł.

Jak zwykle rynek skoncentrował uwage na najcięższych spółkach warszawskiego rynku z TP SA i PKN Orlen na czele. Warszawskie blue chipy zaczęły minimalnie rosnąć w ślad za indeksami na głównych giełdach Starego Kontynentu. Krótko po otwarciu na niewielki plus wysunęły się papiery PKN Orlen, które z TP SA stanowią prawie 50 proc. obrotu. Wczorajsze walne PKN Orlen przyniosło nieco uspokojenia na papierach spółki. Pozytywnym sygnałem jest zawiązanie spółki z Basellem, co dobrze oceniają analitycy. Walne przyniosło tez zmiany w radzie nadzorczej – swoich członków ma teraz i Kaczmarek i Kulczyk.

Ponad 2 proc. zyskały tanie papiery Netii, której akcjonariusze nie mogą dogadać się z posiadaczami obligacji. Akcje operatora telekomunikacyjnego kosztują już prawie 3,5 zł, mimo, iż analitycy przewidują, że po emisji ratunkowej wartość tych papierów spadnie do co najwyżej do 2,6 zł. Wzrosty maja raczej charakter spekulacyjny, chyba, że ktoś wie więcej niż rynek. W końcu trwają negocjacje z wierzycielami, a 5 marca NWZA wznowi przerwane obrady.

Jak na niemrawą sesję duże skoki notuje TP SA, której zmiana kursu oscyluje od +0,5 do –0,7 proc.

Pozostałe papiery, poza nielicznymi wyjątkami, nie wykazują prawie żadnej aktywności, a wahania kursów oscylują wokół zera. Bez większych zmian pozostaje m.in. wycena KGHM, mimo tego, ze banki zażądały od spółki dodatkowych zabezpieczeń kredytów. Nieznacznie pogłębia się kurs Apeximu, który w czwartek zanotował historyczne minimum. Przyszłość spółki zależy od zgody jej wierzycieli na zaproponowane przez warunki układu.

Po słabym początku sesji rynek się stabilizuje, jednak skala obrotu przemawia raczej za marazmem. Teraz dużo zależy od zachowania giełd Europy, które nieznacznie skorygowały poranne spadki.

W piątek na rynek nie napłyną żadne istotne dane makro.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sesja na GPW rozpoczęła się od spadków i niskich obrotów