Sesje w Europie mogą rozpocząć się do zniżek

Marek Druś
opublikowano: 16-05-2002, 08:27

LONDYN (Reuters) - Czwartkowe sesje w Europie mogą rozpocząć się od spadków, ponieważ wyniki jednego z największych francuskich banków, Societe Generale rozczarowały inwestorów, a porozumienie płacowe w Niemczech budzi niepokój o wzrost inflacji.

Inwestorzy czekają także na wyniki kilku dużych firm, między innymi niemieckiego ubezpieczyciela Allianz i brytjskiego telekomu BT.

W centrum uwagi rynku znajdą się zapewne takie firmy jak DaimlerChrysler, producent luksusowych samochodów Porsche i koncern metalurgiczny ThyssenKrupp.

We wtorek związkowcy z IG Metall osiągnęli porozumienie z pracodawcami, na mocy którego do czerwca 2003 roku ich pensje wzrosną o cztery procent, a potem, do końca 2003 roku o 3,1 procent.

Umowa kończy 10-dniowy strajk, który zagrażał kruchemu wzrostowi gospodarczemu w najsilniejszym ekonomicznie kraju strefy euro.

"Umowa płacowa w Niemczech jest dosyć wysoka. Tak dużego wzrostu płac nie było od kilku lat" - powiedział Achim Matzke, analityk Commerzbanku we Frankfurcie.

"Negatywny wpływ tej umowy na giełdy będzie jednak krótkookresowy" - dodał.

Analitycy przewidują, że londyński indeks FTSE 100 straci na otwarciu 10 punktów, podobnie jak paryski CAC-40. Frankfurcki DAX straci według nich 28 punktów.

W USA Dow Jones zakończył środową sesję niewielkim spadkiem, a Nasdaq nieznacznie wzrósł.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sesje w Europie mogą rozpocząć się do zniżek