LONDYN (Reuters) - Poniedziałkowe sesje w Europie mogą zacząć się bez większych zmian lub od niewielkich zwyżek. Powodem, zdaniem analityków, będą wzrosty akcji spółek technologicznych w ślad za piątkową zwyżką amerykańskiego indeksu Nasdaq.
Wyniki spółek publikowane po obu stronach Atlantyku będą przykuwały największą uwagę inwestorów w tym tygodniu. Gracze giełdowi liczą na to, że będą one miały pozytywny wpływ na rynek.
W środę prezes amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej (Fed-u), Alan Greenspan wypowie się przed komisją senacką. Rynek oczekuje na jakiekolwiek wskazówki co do polityki pieniężnej USA. Analitycy nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych w maju.
Finansowi bukmacherzy z Londynu przewidują, że brytyjski indeks FTSE 100 otworzy się bez zmian, a francuski CAC-40 i niemiecki DAX rozpoczną sesję od nieznacznych zwyżek.
W Nowym Jorku indeks Dow Jones wzrósł w piątek o 0,14 procent, a Nasdaq zyskał 1,79 procent.
Poniżej przedstawiamy informacje, które mogą wpłynąć na przebieg poniedziałkowych sesji w Europie:
SPÓŁKI PALIWOWE
Spółki te mogą zwyżkować dzięki wzrostowi cen ropy na świecie. Powodem jest powrót prezydenta Wenezueli Hugio Chaveza do władzy, co oddala obawy inwestorów, że państwa członkowskie OPEC nie wypełnią ustalonych poziomów produkcyjnych.
DRESDNER BANK
Niemiecki bank podał, że może bardziej ograniczyć zatrudnienie, jeżeli nadal będzie trwać niepewna sytuacja na rynkach kapitałowych.
E.ON, DEGUSSA
Niemiecka firma użyteczności publicznej, E.ON, planuje zwiększyć swoje udziały w niemieckim Ruhrgasie poprzez zamianę akcji z firmą węglową RAG. Według doniesień prasowych, RAG otrzyma większościowy pakiet (51 procent) akcji grupy chemicznej Degussa w zamian za 18 procent akcji Ruhrgasu.
WYNIKI W USA
Wśród spółek, które w poniedziałek mają ogłosić swoje wyniki są m.in. Bank of America i Citigroup.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))