Sesje w Europie mogą zacząć się od niewielkich spadków

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA
01-03-2002, 08:39

LONDYN (Reuters) - Piątkowe sesje na europejskich giełdach mogą zacząć się od niewielkich spadków. Dzień wcześniej amerykańskie giełdy zniżkowały, a indeks Nasdaq zakończył luty największą stratą od września.

Europejscy inwestorzy będą zapewne pozbywać się akcji producentów chipów i sprzętu do wytwarzania półprzewodników, takich jak STMicroelectronics oraz ASML.

Liderami spadków w Nowym Jorku był właśnie sektor półprzewodników. Przyczyniły się do tego informacje, że sprzedaż sprzętu do produkcji chipów spadła w ubiegłym roku o 41 procent, czyli najwięcej w historii.

Zdaniem finansowych bukmacherów w Londynie indeksy FTSE 100 i CAC-40 spadną na otwarciu o 10 punktów, a frankfurcki DAX straci około osiem punktów.

Poniżej przedstawiamy informacje, które mogą mieć wpływ na przebieg notowań w Europie:

FIAT

Piąty co do wielkości proucent aut w Europie, Fiat zakończył ubiegły rok pierwszą stratą netto od 1993 roku. Koncern podał również, że z powodu "niepewnej i niestabilnej" sytuacji gospodarczej nie jest w stanie przedstawić prognoz grupy na przyszłość.

Analitycy spodziewają się uzyskać szczegóły dotyczące planów spółki podczas konferencji, która zacznie się o 15.00 w Mediolanie.

IBERDROLA

Drugi co do wielkości hiszpański koncern energetyczny, Iberdrola zakończył ubiegł rok spadkiem zysku netto o 6,3 procent do 906 milionów euro. Wynik ten znalazł się w dolnej skali oczekiwań analityków.

BNP PARIBAS

Francuski bank przedstawił w piątek jedne z najlepszych wyników w europejskim sektorze finansowym. Zysk netto wyniósł w ubiegłym roku 4,018 miliarda euro i był nieco wyższy niż prognozowali analitycy.

IBERIA

Zysk netto hiszpańskich linii lotniczych spadł w 2001 roku o 74 procent z powodu zapaści w ruchu lotniczym, będącej konsekwencją ataków na USA z 11 września.

NTT DOCOMO

Akcje japońskiego operatora telefonii komórkowej będą notowane na giełdzie w Londynie.

DANE Z USA

O 16.00 czasu warszawskiego Instytut Zarządzania Podażą (ISM) przedstawi wartość indeksu aktywności w sektorze wytwórczym USA w lutym. Zdaniem analityków wzrósł on powyżej 50 punktów, co oznacza, że trwająca od ponad roku recesja w przemyśle USA dobiegła końca.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesje w Europie mogą zacząć się od niewielkich spadków