Sfinks Polska na krawędzi

MD
opublikowano: 31-12-2008, 15:57

Sfinks Polska ma problemy. Jest kolejną ofiarą transakcji walutowych, musi zwracać pieniądze bankom, a jak sam przyznaje, nie jest w stanie wywiązać się ze spłaty istniejących zobowiązań kredytowych.

Sfinks Polska poinformował, że we wtorek, 30 grudnia, otrzymał notę od ING Bank Śląski dotyczącą przedłużenia płatności 4,2 mln zł z tytułu umowy kredytowej zaledwie o 2 tygodnie, do 15 stycznia 2009 roku. Do końca grudnia 2008 roku spółka powinna również spłacić 10 mln zł wynikającą z umowy kredytowej z Raiffeisen Bank Polska. Ten ostatni udzielił prolongaty spłaty 8,5 mln zł do 31 marca 2009 roku, ale pozostała kwota miała być spłacona w trzech równych ratach do końca grudnia 2008 r.

Spółka poinformowała, że jej poprzedni zarząd podpisał kilka transakcji swap zamieniających znaczącą część zadłużenia w złotych na euro. 14 października 2008 roku Sfinks wystawił opcję walutową typu call na kwotę 4,9 mln EUR po cenie strike 3,3 EUR/PLN z datą realizacji 14 kwietnia 2009. Wcześniej, 8 sierpnia 2008 roku, Sfinks podpisał walutową transakcję zamiany stóp procentowych (CIRS) na kwotę 15 mln zł po stopie zamiany 3,26 EUR/PLN z płatnościami gotówkowymi, z których ostatnia zapada w dniu 31 grudnia 2013 roku.

- Niestety obie powyższe umowy mają obecnie negatywny wpływ na wyniki finansowe Spółki. Jeśli powyższe transakcje zostałyby zamknięte w dniu dzisiejszym, szacunkowa wartość straty z tego tytułu mieściłaby się w przedziale około PLN -7 do PLN -8 mln. Negatywny wpływ obydwu umów na wyniki Spółki na koniec roku będzie ostatecznie potwierdzony w pierwszych dniach stycznia, po otrzymaniu stosownych wycen powyższych transakcji – głosi komunikat Sfinks Polska. 

Zarząd spółki informuje również, że 8 października 2008 roku poprzedni zarząd podpisał umowę pożyczki 2 mln zł od osoby fizycznej. W tym samym czasie Sfinks pożyczył Sfinks France SAS, z siedzibą we Francji, ekwiwalent tej kwoty w euro.

- Spółka nie posiada żadnych udziałów w Sfinks France SAS. Pierwsza umowa pożyczki nie została dotrzymana przez Spółkę, w związku z czym umowa została wypowiedziana przez tą osobę fizyczną w trybie natychmiastowym. W chwili obecnej sprawa ta oczekuje na wydanie przez sąd automatycznej klauzuli wykonalności płatności – informuje Sfinks Polska w komunikacie wydanym po środowej sesji. 

Zarząd spółki poinformował, że biorąc pod uwagę liczbę dotychczas zidentyfikowanych problemowych kwestii przygotuje dla akcjonariuszy kompletny Raport z Przeglądu Spółki. Uwzględni on wyniki przeglądu sprawozdania finansowego za III kwartał 2008 roku, który zostanie przeprowadzony przez nowego audytora (wstępny termin to luty 2009). 

- W rezultacie zwiększonych wydatków inwestycyjnych dokonanych w roku 2008 (przekraczających poziom wpływów gotówkowych generowanych przez biznes) oraz bardzo słabych wyników osiąganych na nowych rynkach, Sfinks nie jest w stanie wywiązać się ze spłaty istniejących zobowiązań kredytowych – napisano w komunikacie spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane