SG: 51 proc. szans na cięcie stóp

Marek Druś
opublikowano: 27-11-2001, 00:00

Analitycy francuskiego banku inwestycyjnego Societe Generale uważają, że Rada Polityki Pieniężnej obniży jeszcze w tym roku stopy procentowe. Szansę takiej decyzji po rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu rady oceniają jednak dość umiarkowanie.

— Choć nie widać wyraźnych przeszkód cięć stóp już w najbliższą środę, RPP może stać na stanowisku, że wprowadzenie podatku od dochodów kapitałowych może przynieść w efekcie spadek oszczędności sektora bankowego — uważają autorzy raportu SG.

Wstrzemięźliwość rady co do decyzji o cięciu stóp może także motywować niechęć do kumulacji obniżek w krótkim czasie.

— Jednak uważamy, że w tym roku będzie jeszcze jedna obniżka stóp procentowych. Po korzystnych danych o inflacji i spadku produkcji przemysłowej „gołębie” z RPP mogą mieć dość argumentów, aby przekonać do takiej decyzji swoich kolegów — głosi raport SG.

Analitycy widzą 51 proc. szansy na obniżkę stóp po najbliższym posiedzeniu rady. Bez względu na to, czy będzie miała ona miejsce w tym, czy w przyszłym miesiącu, szacują jej wielkość na 100-150 pkt bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SG: 51 proc. szans na cięcie stóp