SG: rynek jeszcze poczeka na zmianę polityki RPP

Administrator
opublikowano: 22-01-2002, 13:20

Cięcie stóp procentowych w przyszłym tygodniu będzie wyłącznie odpowiedzią na niższą od zakładanej przez Radę Polityki Pieniężnej inflację – twierdzą specjaliści banku Societe Generale. Dopiero obniżki oprocentowania w kolejnych miesiącach oznaczać będą zmianę polityki polskich władz monetarnych.

Cięcie stóp procentowych w przyszłym tygodniu będzie wyłącznie odpowiedzią na niższą od zakładanej przez Radę Polityki Pieniężnej inflację – twierdzą specjaliści banku Societe Generale. Dopiero obniżki oprocentowania w kolejnych miesiącach oznaczać będą zmianę polityki polskich władz monetarnych.

- Jeśli polityka RPP nie zmieni się, przyszłotygodniowe cięcie może być ostatnie w tym roku – ostrzega Stan Rudcenko z SG.

Jego zdaniem jest miejsce na głębsze cięcie stóp.

- Wcześniej czy później polskie stopy muszą zrównać się z oprocentowaniem w pozostałych krajach Europy Środkowej. Optymiści liczą, że stanie się do szybciej, pesymiści nie liczą na wiele w najbliższych miesiącach – uważa ekonomista SG.

W poniedziałek bank centralny Czech obniżył podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,5 proc. Dwukrotnie mocniejsze cięcie – do 9 proc. – zarządzili Węgrzy. Realne stopy procentowe wynoszą tam odpowiednio 0,5 i 2,0 proc. W Polsce są one na poziomie 8 proc.

Rynek oczekuje, że na zaplanowanym na 29-30 stycznia posiedzeniu, RPP obetnie stopę interwencyjną o 150 punktów, a lombardową o 200-250 punktów.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SG: rynek jeszcze poczeka na zmianę polityki RPP