SGH inwestuje w nową przestrzeń

opublikowano: 17-04-2019, 22:00
aktualizacja: 18-04-2019, 14:36

Uczelnia planuje rozbudowę kampusu, w tym budowę nowego akademika. Liczy na przychylne decyzje urzędników.

— Niektóre doniesienia o budowie Dzielnicy Łacińskiej na Mokotowie są przesadzone. Nie ma mowy o powstaniu ogromnego miasteczka studenckiego, ale prawdą jest, że planujemy inwestycje w kampusie. Chcemy rozwijać się etapami — informuje dr Piotr Karwowski, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie.

Fot. WM

Tak odniósł się do doniesień medialnych, które pojawiły się w ostatnim czasie — niektóre portale pisały o tym, że na Mokotowie powstanie nowa dzielnica na kształt słynnej uniwersyteckiej Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Przy okazji przedstawił „PB” plany inwestycyjne uczelni na najbliższe lata. Już wkrótce szykuje się pierwszy przetarg.

— Planujemy budowę nowego gmachu naukowo-dydaktycznego przy ul. Batorego, na działce, która należy do uczelni. Mamy już projekt, czekamy na pozwolenie na budowę. Gdy tylko go otrzymamy, zaczniemy przymierzać się do ogłoszenia przetargu — mówi Piotr Karwowski.

Nie ujawnia szacunkowych kosztów inwestycji, wiadomo jednak, że szkoła otrzymała na nią dotację wysokości 30 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Umowę podpisano w styczniu. W kwietniu zaś uczelnia podpisała porozumienie o współpracy z miastem Warszawa. Jednym z jego założeń jest powołanie zespołu roboczego, który opracuje projekt zagospodarowaniaprzestrzeni (ulicy i innych ciągów komunikacyjnych, a także terenów zielonych, które należą do miasta) przed głównym gmachem SGH. Kilka miesięcy temu natomiast uczelnia złożyła wniosek do ratusza o zmianę planów zagospodarowania przestrzennego. Zmiany umożliwiłyby dalsze inwestycje na działkach, które należą do SGH.

— Nowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą umożliwić nam rozbudowę kampusu studenckiego. Chcemy tam postawić kilka budynków, m.in. akademik, a także rozbudować przestrzeń na potrzeby współpracy z biznesem oraz dla pracowników naukowych. Musimy się rozwijać, potrzebujemy tych inwestycji — nowoczesnych, ekologicznych. Potrzebują ich nasi studenci. Byłoby to również z korzyścią dla mieszkańców i firm, którym będziemy je udostępniać. Chcemy, aby nasz kampus był otwarty — mówi Piotr Karwowski.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zakres dalszych inwestycji nie jest znany, choć SGH przygotowało już wizualizacje nowego kampusu. Na razie nie wiadomo, kto je sfinansuje.

— Mamy pewne pomysły, ale jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Plany są ambitne. Liczymy oczywiście na pomoc publiczną, ale jesteśmy też otwarci na partnerstwo z biznesem — mówi Piotr Karwowski.

Na razie pewna jest jedna inwestycja SGH.

— Przed nami remont zabytkowego budynku głównego, który trzeba przystosować do wymogów przeciwpożarowych. Z tego powodu być może będziemy musieli na jakiś czas wynająć dodatkowe powierzchnie. Prace rozpoczną się najwcześniej w 2020 r. — dodaje Piotr Karwowski.

Miasto na tak

- Architektowi miasta i władzom Warszawy zależy, by teren kampusu był dostępny dla ogółu mieszkańców, z ofertą dla różnych użytkowników. Plan ma wzmocnić ochronę walorów i zasobów środowiska przyrodniczego zlokalizowanego vis a vis Kampusu tj. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Park SGGW” - informuje Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w warszawskim ratuszu. 

 Wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, złożony przez SGH w styczniu, zawiera m.in. propozycję dopuszczenia przedszkola na parterze akademika, uporządkowanie przestrzeni wokół uczelni, której układ urbanistyczny jest pod ochroną konserwatora zabytków oraz umożliwienie realizacji nowych obiektów o funkcjach dydaktycznych, administracyjnych i domów studenckich. Miasto informuje, że przeanalizuje wszystkie propozycje i opracuje nowy plan do kwietnia 2020 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane