Shopee zadebiutowało w Polsce

opublikowano: 20-09-2021, 20:00

Singapurski marketplace rozpoczyna ekspansję w Europie, na pierwszy ogień wybrał Polskę.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • skąd pochodzi platforma ecommerce, która dziś zadebiutowała w Polsce
  • czy ma szansę zagrozić pozycji Allegro
  • w jaki sposób chce konkurować z dostępnymi marketplace

Od dziś Polacy mają dostęp do kolejnej platformy e-commerce - Shopee. Nowy gracz na krajowym rynku należy do Sea Ltd, singapurskiej grupy technologicznej założonej w 2009 r. przez Forresta Li, najbogatszego Singapurczyka, którego majątek szacowany jest na ok. 20 mld USD.

Na początku działalności platforma kierowała swoją ofertę głównie w modelu C2C, z czasem zaczęła rozwijać się także w B2C, a teraz jest drugą najczęściej pobieraną aplikacją zakupową na smartfony. Dotychczas rozwijała się w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. Polska będzie pierwszym rynkiem w Europie, który ma otworzyć drzwi do tego regionu.

- Polska może być potencjalnie centrum dla Shopee w tej części Europy. Jest jeszcze kwestia związana z cłami przy zakupach spoza UE. Być może zmiana dotycząca opodatkowania przesyłek z chińskich platform przyspieszyła decyzję o ekspansji w kierunku Europy - tłumaczy Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor sprzedaży Unity Group.

Zdaniem Konrada Grygo, analityka Erste Securities, Polska to atrakcyjny rynek do rozpoczęcia ekspansji w UE ze względu na stosunkowo niską penetrację rynku e-commerce w porównaniu do państw zachodnich, a także dostęp do infrastruktury umożliwiającej jej rozwój.

– Stawianie pierwszych kroków ułatwiają m.in. konkurencyjne warunki dostaw. Sprzyjającym czynnikiem jest także perspektywa bogacenia się Polaków oraz to, że są już zaznajomieni z internetowymi zakupami i metodami płatności - mówi Konrad Grygo.

Eksperci są zgodni co do tego, że nowa platforma raczej nie zagrozi pozycji Allegro.

– Shopee może podzielić los Amazona, który od marcowego debiutu nie zawojował rynku. Marka Allegro jest na tyle silna, że nowym podmiotom trudno jest z nim konkurować, a inwestorzy nie obawiają się o utratę pozycji przez obecnego lidera - mówi Konrad Grygo.

Zwraca uwagę, że Shopee będzie musiało stawić czoła nie tylko Allegro ale także innym marketplace’om.

– Kilka lat temu wejście na polski rynek e-commerce było znacznie łatwiejsze - Aliexpress w trzy lata zdobył ok. 3 proc. udziału w rynku, co nie jest najgorszym wynikiem. Obecnie usprawnia przesyłki z Chin, dzięki czemu może poprawić swoją pozycję - dodaje Konrad Grygo.

Okres jesienno-zimowy jest kluczowy w handlu, dlatego platformy przygotowują nowe oferty. Na początku września Amazon zmienił warunki darmowej dostawy obniżając minimalną kwotę ze 100 zł do 40 zł. Allegro, w usłudze Smart będącej rocznym abonamentem w cenie 49 zł, zapewnia darmową dostawę do paczkomatów (przy zakupach powyżej 40 zł) oraz kurierem (minimalna kwota 80 zł).Tymczasem przewagę Shopee ma stanowić niepobieranie opłat i prowizji nie tylko od kupujących, ale i sprzedawców.

– Plany wejścia Shopee zakładają atrakcyjniejsze zachęty zarówno dla sprzedawców (brak prowizji i opłaty abonamentowej przez 6 miesięcy oraz kupony zniżkowe dla klientów), jak i kupujących (darmowe dostawy bez kwoty minimalnej zakupów). Shopee może być więc nęcącą ofertą dla osób zainteresowanych poszerzeniem miejsc sprzedaży swoich produktów o kolejne marketplace’y - mówi Sebastian Błaszkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane