Sieć 5G rozpędzi polską gospodarkę

Puls Biznesu, partnerem: Orange
opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Rozmowa z Jeanem-Franćoisem Fallacherem, prezesem Orange Polska

5G to obecnie bardzo nośne hasło. Dużo mówi się o tym, że sieć nowej generacji będzie przełomową zmianą w świecie telekomunikacji. Czy użytkownicy naprawdę ją odczują?

Dzięki powszechnemu dostępowi do 4G Polska jest w europejskiej czołówce pod względem zasięgu mobilnej sieci internetowej. W sieci 5G będziemy operować prędkościami liczonymi nie w mega, a w gigabitach na sekundę. To umożliwi zaoferowanie usług wymagających potężnego łącza szerokopasmowego drogą radiową. Na przykład telewizji w jakości 4K wzbogaconej o elementy rozszerzonej rzeczywistości. Uruchomienie sieci 5G będzie szczególnie korzystne dla gospodarki, nie tylko otworzy nowe możliwości związane z cyfryzacją, ale stworzy też popyt na całkiem nowe usługi i produkty. Symbolem 4G jest smartfon, 5G będzie potrzebować nowej generacji urządzeń i rozwiązań.

Ale czy naprawdę potrzebujemy takiego internetu?

W 1992 r. na całym świecie wygenerowano 100 gigabajtów danych. Tylko w zeszłym roku nasz najbardziej aktywny klient przesłał światłowodem 165 terabajtów, czyli 16 razy więcej, niż teleskop Hubble’a przesyła w ciągu roku. Coraz więcej jest też urządzeń stale przyłączonych do sieci — inteligentne systemy sterowania ruchem miejskim, urządzenia działające w sieciach machine to machine, „smart” zegarki. Szacuje się, że w 2020 r. takich połączonych urządzeń może być około 30 mld. Tylko one będą generować już nie giga, a zetabajty. Prawdziwe tsunami danych.

Unijny plan zakłada uruchomienie 5G na pierwszych obszarach już za trzy lata. Zdążymy?

Chociaż zmiana nie nastąpi z dnia na dzień, już dziś przygotowujemy się do niej. Sprawdzamy teraz różne rozwiązania w warunkach laboratoryjnych. Chcielibyśmy rozpocząć testy terenowe w przyszłym roku, by komercyjnie uruchomić sieć 5G na wybranych obszarach kraju w latach 2020-21.

Wdrożenie 5G będzie kosztowało… Czy gra jest warta świeczki?

Możemy zainwestować i uczestniczyć w tej zmianie, albo nie robić nic i na niej nie skorzystać. Orange będzie inwestował w 5G. Cyfryzacja jest jednym z rozwiązań, które pozwolą Polsce wyjść z pułapki średniego dochodu. Szybkie i skuteczne uruchomienie sieci nowej generacji 5G to szansa, której nie możemy przegapić. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przewiduje,że wdrożenie 5G może przełożyć się na wzrost polskiego PKB o 13-20 proc. Aby Polska mogła w pełni wykorzystać potencjał nowej technologii, potrzeba dialogu i współpracy rynku, regulatora i rządzących, przede wszystkim w kwestii uporządkowania niezbędnych zasobów częstotliwości.

Jean-Franćois Fallacher

Urodził się w 1967 r. Jest absolwentem kierunków inżynieryjnych na École Polytechnique, École Nationale Supérieure des Télécommunications w Paryżu oraz programu Rozwoju Biznesu Międzynarodowego w ESSEC Business School. Przed przyjazdem do Warszawy był od 2011 r. prezesem spółki Orange Romania, czołowego operatora komórkowego na rumuńskim rynku, który ma ponad 10 mln klientów, czyli połowę dorosłych obywateli Rumunii. Wcześniej, przez 20 lat, Jean-Franćois Fallacher pełnił kluczowe funkcje w Grupie Orange, m.in. jako prezes Sofrecom, należącej do grupy międzynarodowej spółki konsultingowej oraz w Holandii jako dyrektor operacyjny w spółce Wanadoo, dostawcy usług internetowych, a także zarządzającmarketingiem segmentu B2B w EuroNet Internet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, partnerem: Orange

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sieć 5G rozpędzi polską gospodarkę