Siedem godzin pracy bez zaświadczeń

opublikowano: 10-07-2014, 00:00

Od dziś znów osoby niepełnosprawne uprawnione do skróconej normy czasu pracy, nie muszą spełniać dodatkowych warunków.

Zasady ustalania czasu pracy osobom niepełnosprawnym są już takie same jak przed 1 stycznia 2012 r. 10 lipca zaczynają obowiązywać zmiany dotyczące pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a wynikają one z wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 13 czerwca 2013 r. W konsekwencji skróceniu ulegają normy czasu pracy wspomnianych osób, czyli do maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo i przysługują one z mocy prawa bez stawiania żadnych dodatkowych warunków ich stosowania.

— Są to normy sztywne i nieprzekraczalne, oznaczające dzienne i tygodniowe maksimum — wynika z informacji Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Wyrok TK był wynikiem wprowadzania w 2012 r. zasady, że pracownicy niepełnosprawni ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, aby móc pracować we wspomnianym skróconym wymiarze, muszą przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie o celowościstosowania takiej normy.

Na skutek orzeczenia Trybunału ten wymóg zniesiono i nie ma już potrzeby ani przeprowadzania badań, ani uzyskiwania wspomnianych zaświadczeń. Jak wyjaśnia pełnomocnik, dokumenty złożone pracodawcom przed 10 lipca, których termin obowiązywania jeszcze nie wygasł, przestają wywierać skutki prawne. Uprawnienia do skróconego czasu pracy nie odnoszą się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu, osób z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności oraz tych pracowników, którzy na swój wniosek, za zgodą lekarza, zrezygnowali z ochrony przewidzianej w art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Ci ostatni, mając odpowiednie zaświadczenia, są traktowani jak pracownicy pełnosprawni, mogą np. pracować w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Pełnomocnik przypomina pracodawcom, że kodeks pracy zobowiązuje ich do poinformowania zatrudnionych o zachodzących zmianach. Nie jest to konieczne, jeśli informacje dla pracownika o zatrudnieniu tylko odsyłają do odpowiednich przepisów. Należy też zmienić treść umów o pracę, w których wprost wskazano normy czasu pracy. Ich skrócenie nie może jednak prowadzić do obniżki wynagrodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu