Siedmiolatka 2021-27 realnie należy do RE

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Szczyt Rady Europejskiej (RE) w czwartek-piątek 12-13 grudnia będzie pierwszym prowadzonym przez Charlesa Michela.

Podobnie jak Donald Tusk pięć lat temu, dotychczasowy premier Belgii będzie musiał przestawić się psychicznie z pozycji jednego z 28 uczestników z głosem decyzyjnym do roli neutralnego spikera bez prawa np. sprzeciwu wobec konkluzji, ale przygotowującego ich projekt. Wśród wielu oczekiwań wobec nowego przewodniczącego jest faktyczne przejęcie uzgadniania wieloletnich ram finansowych 2021-27. Ich uchwalanie zostało traktatowo pogmatwane. Siedmiolatkę przyjmuje ministerialna Rada UE po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego. Jednak w razie pata szczyt RE może jednomyślnie obniżyć poprzeczkę i upoważnić Radę UE do zastosowania większości kwalifikowanej. O takim jednomyślnym upoważnieniu oczywiście w obecnej sytuacji nie ma mowy, ponieważ nie znajdzie się prezydent/premier, który na szczycie RE strzeli politycznego samobója zrezygnowaniem z możliwości weta. I tak kółko się zamyka.

Fińska półroczna prezydencja Rady UE realnie kończy się 20
grudnia.
Zobacz więcej

Fińska półroczna prezydencja Rady UE realnie kończy się 20 grudnia. AdobeStock

W tym kontekście zbyt wielką wagę przywiązuje się do budżetowych propozycji fińskiej prezydencji w Radzie UE. Najpierw narastała panika, że trzymający się tradycyjnie za kieszeń Finowie chcieliby w wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej dokonać cięć w jakże ważnych dla Polski dwóch politykach — spójnościowej oraz rolnej. Teraz nagle słychać oddech ulgi, że złagodnieli i proponują oszczędności mniej uderzające w nasze interesy. Tymczasem zaraz po wspomnianym na początku szczycie RE urzędnicy fińscy na delegacji przy rondzie Schumana spakują papiery i udadzą się na świąteczną kanikułę. Po Trzech Królach do rotacyjnych biur wprowadzą się na pół roku mający inne priorytety Chorwaci. Reasumując — jeśli unijna siedmiolatka budżetowa 2021-27 w ogóle ma zostać w rozsądnym terminie uzgodniona, może tego dokonać tylko przewodniczący Charles Michel.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu