Siedmiu chce kierować Aplikacjami Krytycznymi

opublikowano: 15-10-2017, 22:00

Konkurs na stanowisko szefa spółki podległej Ministerstwu Finansów wszedł w decydującą fazę.

Siedem osób zgłosiło akces w konkursie na stanowisko prezesa Aplikacji Krytycznych — wynika z nieoficjalnych informacji „PB”. Zgłoszenia należało dostarczyć do 6 października, a 11 października nastąpiło otwarcie ofert. Teraz kandydatów spełniających warunki czekają rozmowy z radą nadzorczą. Jednym z najmocniejszych kandydatów do objęcia stanowiska prezesa, ze względu m.in. na duże doświadczenie w IT, jest Janusz Szlęzak — poinformowały „PB” dwa niezależne źródła.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

W latach 2015-16 związany był z PGZ, gdzie był CIO. Wcześniej pracował też m.in. w Bazach i Systemach Bankowych (spółka zależna NBP wyspecjalizowana w IT) oraz w Comarchu. Jedno ze źródeł wskazuje też na Ryszard Hordyńskiego, który do niedawna był pełnomocnikiem ministra finansów do spraw IT (zrezygnował we wrześniu). Obecnie jest wiceprezesem Aplikacji Krytycznych. Wśród pozostałych kandydatów są m.in. osoby związane w przeszłości lub obecnie m.in. z NASK, MF, COI czy firmami IT. To drugie podejście spółki do wyłonienia prezesa. Poprzednie postępowanie w sierpniu zakończyło się bezskutecznie. Minister finansów w połowie 2016 r. podpisał akt założycielski spółki Aplikacje Krytyczne, powołanej do celów informatyzacji służb skarbowych. Ma ona dostarczać aplikacje teleinformatyczne,które zwiększą efektywność działania administracji skarbowej, głównie dzięki szybkiej identyfikacji tzw. znikających podatników, co umożliwi eliminację tzw. karuzeli vatowskich. Na stanowisko pierwszego prezesa spółki powołany został Piotr Kociński, który wcześniej pracował m.in. w międzynarodowych koncernach informatycznych, takich jak IBM czy Accenture. Funkcję tę pełnił do marca 2017 r. W czerwcu wicepremier Morawiecki informował, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w tym roku odzyska dla polskiego budżetu tyle, ile rok temu wpłynęło do Polski z funduszy unijnych. Ma to być możliwe „dzięki zastosowaniu nowoczesnych instrumentów informatycznych, poprzez analizę wielu danych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Siedmiu chce kierować Aplikacjami Krytycznymi