Siegel: w 2018 roku rynek akcji „odetchnie”

opublikowano: 12-12-2017, 08:02
aktualizacja: 12-12-2017, 08:02

Bardziej „jastrzębi” Fed i zbliżające się wybory uzupełniające w USA oznaczają, że amerykański rynek akcji „odetchnie” w 2018 roku, prognozuje prof. Jeremy Siegel z Wharton School, znany dotychczas z „byczych” prognoz.

Siegel przypomina, że sygnały dochodzące z Fed wskazują na trzy podwyżki stóp w przyszłym roku. Może to oznaczać wzrost ich poziomu z 1,25 proc. do 2 proc.

Zobacz więcej

Jeremy Siegel. Fot. Bloomberg.

- Jeśli założymy te trzy podwyżki, to oznacza rentowność  gotówki na poziomie 2 proc. – powiedział Siegel w CNBC. – Ludzie dostaną 2 proc. od gotówki, a to oznacza trochę trudniejsze zadanie dla rynku akcji – dodał. 

Amerykański ekonomista trafnie prognozował w lutym, że pokonanie przez średnią Dow Jones poziomu 22 tys. punktów „jest na horyzoncie”. Indeks osiągnął go około sześć miesięcy później. Od początku roku zyskał prawie 19 proc.

- Myślę, że mieliśmy całkiem udany rajd. Wiadomo, że nie damy rady utrzymać 200 tys. miejsc pracy – powiedział Siegel odnosząc się do niedawnego raportu o ilości miejsc pracy stworzonych przez gospodarkę. – Mamy 4,2 proc. bezrobocia, przy takim tempie zejdziemy poniżej 3,5 proc., a do końca przyszłego roku do 3 proc. Nigdy nie było tak, aby nie spowodowało to szybszego wzrostu wynagrodzeń, co oznacza wyzwanie dla rynku akcji. Nie przewiduję katastrofy w przyszłym roku, ale raczej odetchnięcie  - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Siegel: w 2018 roku rynek akcji „odetchnie”