Siemens zapowiada poprawę, ale na 2003 r.

Michał Kobosko
opublikowano: 07-12-2001, 00:00

Siemens, niemiecki koncern elektroniczno-przemysłowy, ogłosił w czwartek w Monachium plan zmian, który ma zapewnić mu powrót do dawnej świetności. Pierwszym elementem odnowy było pozbycie się kontrolnych udziałów w Infineonie.

Heinrich von Pierer, szef Siemensa, ma za sobą najtrudniejszy rok w 10-letniej karierze prezesa. Fatalna sytuacja w gospodarce światowej, krach w telekomunikacji, spadek cen mikroprocesorów — to tylko część problemów. W roku obrotowym 2001, który skończył się 30 września, dobrze wiodło się tylko działom firmy działającym w starej gospodarce. Na poziomie grupy przychody sięgnęły 92,5 mld EUR (11-proc. wzrost), a zysk netto spadł o ponad 75 proc. (do 2,1 mld EUR). Firma byłaby na minusie, gdyby nie zysk nadzwyczajny ze zbycia 15 proc. udziałów w Infineonie.

Szef Siemensa szybko wymienił część szefów działów firmy, zapowiedział zwolnienie 17 tys. z 450 tys. pracowników i zamrożenie płac. Ale to początek zmian. W środę Siemens pozbył się kolejnych akcji Infineonu. Jego udziały spadły poniżej 50 proc., więc straty producenta chipów nie będą już konsolidowane w bilansie grupy.

Wczoraj szef Siemensa ogłosił plan Operacja 2003, który ma zapewnić powrót do świetności.

Siemens chce przede wszystkim przywrócić zyskowność w dziale telekomunikacji. Oszczędności mają sięgnąć 700 mln EUR (wstępnie planowano 300 mln EUR). Prezes powiedział, że dział zajmujący się produkcją telefonów komórkowych jest już bliski rentowności. Siemens nie spieszy się chyba z poszukiwaniem partnera do produkcji komórek.Wczoraj japońska Toshiba podała, że nie porozumie się z Siemensem na temat wspólnego tworzenia infrastruktury dla sieci komórkowych trzeciej generacji (UMTS).

Druga część planu dotyczy przyspieszonej integracji pionu elektroniki samochodowej.

Trzeci element to restrukturyzacja działalności w USA — największym rynku Siemensa. Koncern poszuka oszczędności i synergii.

Czwarty to większa troska o zarządzanie aktywami. W poprzednim roku obrotowym Siemens nie miał tu sukcesów. Wypracował prawie 7 mld EUR wolnej gotówki, ale 5,9 mld EUR w IV kwartale, gdy pojawiły się oznaki kryzysu.

Piąty punkt strategii to oszczędności w centrali firmy. Budżet na 2002 r. został już obcięty o 15 proc.

Dlaczego Siemens tak chętnie mówi o planach na 2003 r.?

— Nie chcę podawać prognoz na 2002 r. Problemy nie znikną z dnia na dzień. Jesteśmy jednak przekonani, że mamy właściwą strategię — mówi Heinrich von Pierer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Siemens zapowiada poprawę, ale na 2003 r.