SII: Giełdo! Ujawnij stronę transakcji na kontraktach

SII
opublikowano: 25-06-2009, 00:00

`Inwestorzy indywidualni stanowią trzon rynku terminowego na GPW. Dlatego należy brać pod uwagę ich potrzeby oraz oczekiwania. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) jest największym w Polsce reprezentantem środowiska inwestorów indywidualnych, wśród których jest kilkanaście tysięcy aktywnych uczestników segmentu instrumentów pochodnych. Ta grupa inwestorów jest niemal jednomyślna, że informacja o stronie, po której występuje koncentracja liczby otwartych pozycji (tzw. LOP) na rynku terminowym, jest informacją wartościową i cenną, zwiększającą przejrzystość i transparentność a jednocześnie zmniejszającą potencjalny wpływ jednego uczestnika rynku na notowania instrumentów pochodnych. Obecnie dostępna wiedza na temat poziomu koncentracji, przy jednoczesnym braku wiedzy o stronie po której ta koncentracja występuje, prowadzi do spekulacji medialnych. To z kolei utrudnia ocenę rzeczywistości rynkowej i zwiększa dezorientację inwestorów. Samo ujawnienie poziomu koncentracji daje rynkowi tylko i wyłącznie wiedzę o tym, że jest na rynku duży anonimowy podmiot, który może mieć istotny wpływ na przyszłe kształtowanie się notowań kontraktów. To każdorazowo budzi obawy indywidualnych inwestorów o wpływ tego podmiotu na przyszłe notowania instrumentów. Wprowadza dodatkową niepewność i zwiększa ryzyko.

Widzimy też i argumenty przemawiające na niekorzyść takiego rozwiązania. Wśród nich można wymienić hipotetyczne sytuacje, kiedy w momencie ujawnienia informacji o stronie po której występuje wysoka koncentracja, inni duzi uczestnicy rynku podejmą agresywną "grę" przeciwko podmiotowi z wysoką koncentracją (szczególnie w okresie wygasania kontraktów). Mogłoby to skutkować krótkoterminowym wzrostem zmienności. Pojawia się też ryzyko błędnej interpretacji zajętych pozycji. Mianowicie inwestor po uzyskaniu informacji o stronie transakcji nie będzie świadom, czy zajęte pozycje dotyczą hedgingu, czy też pozycji spekulacyjnych. W tym miejscu należy podkreślić, że niektóre rozwiązania zachodnie sięgają tak dużej szczegółowości, że wskazują nawet na charakter zajmowanych przez inwestorów pozycji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

SII skłania się k```u rozwiązaniu sugerowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Śledząc dyskusję kluczowych instytucji rynku kapitałowego, mamy jednak wrażenie, że padło zbyt mało konkretnych argumentów przekonujących do funkcjonowania określonego rozwiązania. W szczególności zwracamy się do przedstawicieli GPW, aby wskazali i wymienili merytoryczne argumenty potwierdzające tezę, że brak informacji o stronie koncentracji jest w interesie rynku.

SII chce, aby w przypadku poszerzenia zakresu publikowanych informacji ich użyteczność była maksymalnie przydatna, m.in. w analizach oraz badaniach rynku. Jednym z rozwiązań może więc być publikacja informacji dotyczących strony, po której występuje wysoka koncentracja LOP, a innym może być rozwiązanie, w którym uczestnicy rynku będą otrzymywać każdego dnia informację o łącznej liczbie numerów NIK, które posiadają długą pozycję, a także łącznej liczbie numerów NIK, które są na pozycji krótkiej. W rezultacie inwestor otrzymywałby komunikat, że przykładowo po stronie długiej jest 60 tys. inwestorów, a po stronie krótkiej np. 20 tys. inwestorów. To wskazywałoby, po której stronie występuje większa koncentracja pozycji. Takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć anonimowość pojedynczych uczestników rynku a jednocześnie zapewniłoby szerszy wachlarz danych niezbędnych do prawidłowej interpretacji sytuacji na rynku terminowym.

Na żadnych istotnych rynkach europejskich nie podaje się w ogóle informacji o koncentracji liczby otwartych pozycji na instrumentach pochodnych. Co więcej, na świecie taka praktyka należy także do absolutnej rzadkości — wyjątkiem jest rynek amerykański. Ponadto trzeba pamiętać, że publikując w tej formule, ujawniamy znacznie więcej niż inne rynki europejskie — w Europie nie ma rozwiązań, gdzie byłaby dostępna informacja o koncentracji liczby otwartych pozycji, a tym bardziej ze wskazaniem stron. Podejmowanie decyzji o ujawnianiu informacji dotyczących otwartych pozycji musi także brać pod uwagę oczekiwania wszystkich grup inwestorów na rynku.

Ludwik Sobolewski, prezes GPW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SII

Polecane