Sii i Ericpol dostały laur za wzrost

opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Dwie polskie spółki IT znalazły się wśród 500 europejskich liderów zwiększania przychodów i zatrudnienia. Niemieckich jest 50.

Europe’s 500 to odpowiednik Gazel Biznesu, tylko w skali Unii Europejskiej. W tegorocznej edycji najwięcej laureatów jest z Niemiec — aż 50 spółek. W pierwsze dziesiątce pojawiają się firmy z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale także po jednej z Węgier, Rumunii i Szwecji. W rankingu są też dwa polskie rodzynki: Sii — na miejscu 15. i Ericpol na 17. pozycji. To i tak lepiej niż w edycji z 2010 r., gdy w rankinguznalazła się tylko jedna spółka: Mellon Poland z branży IT (99. pozycja).

Zatrudniają i budują

Niezbyt dobrze o przedsiębiorczości Polaków lub ich upodobaniu do udziału w rankingach (bo do Europe’s 500 można zostać zakwalifikowanym lub zgłosić się samodzielnie) świadczy fakt, że Gregoire Nitot, założyciel i prezes Sii, to Francuz.

— To dla mnie prywatna satysfakcja, bo 7 lat temu byłem pierwszym i jedynym pracownikiem w Polsce, a teraz zespół liczy ponad 1200 osób. To także efekt tego, że wszystkie pieniądze są reinwestowane w rozwój — mówi Gregoire Nitot.

Jego firma nie zgłaszała się do rankingu w odróżnieniu od drugiego polskiego laureata — Ericpolu, firmy inżynierskiej z ponad 20-letnim stażem, która świadczy usługi outsourcingowe i konsultingowe oraz dostarcza rozwiązania dedykowane.

Ma trzy biura w Polsce i spółki zależne na Białorusi, Ukrainie i w Szwecji. W grupie pracuje ponad 1700 osób. Od trzech lat Ericpol ma na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego własny budynek (28 mln zł inwestycji), w którym jest 600 stanowisk pracy. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej buduje za ponad 40 mln zł biurowiec, który pomieści 800 osób.

— Pod uwagę brany był wzrost obrotów i zatrudnienia z ostatnich czterech lat. Liczyły się także stopień niezależności prywatnej firmy i zaangażowanie głównego udziałowca w działania na jej rzecz — mówi Jakub Gabarkiewicz z Ericpola.

Europejska śmietanka

Ranking Europe’s 500 koncentruje się na tworzeniu miejsc pracy i przychodach. Zwycięzcy w najtrudniejszych kryzysowych latach 2009-11 zwiększyli zatrudnienie średnio o 39 proc., a przychody o 29 proc. Analizowanych jest siedem kryteriów: przedsiębiorczość, niezależność, przychody, zatrudnienie, wzrost organiczny, wielkość i wiek firmy. Początkowo ranking powstawał co rok, ostatnio — co dwa lata. Europe’s 500 to organizacja założona w 1996 r., która obecnie reprezentuje ponad 2,3 tys. firm. Ranking przygotowuje we współpracy z IEAE, szkołą biznesową na Uniwersytecie Nawarry i Dun & Bradstreet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu