SII żąda wyjaśnień od Michelina

Michał Makarczyk
29-10-2001, 00:00

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zarzuca Michelinowi, głównemu udziałowcowi Stomilu Olsztyn, wprowadzanie mniejszościowych akcjonariuszy w błąd. SII chce, by Michelin wyjaśnił, czy ogłaszając wezwanie na 37 proc. akcji pozostałych w obrocie chciał faktycznie skupić tylko 3 proc.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zarzuca przedstawicielom Michelina, największego udziałowca Stomilu Olsztyn, że w sposób celowy wprowadził mniejszościowych akcjonariuszy spółki w błąd, co sprawiło, że odpowiedzieli oni na wezwanie do sprzedaży akcji, ogłoszone przez francuski koncern.

SII zarzuca Michelinowi, że w komentarzu do wezwania zapowiedział, że zamierza osiągnąć 100- -proc. udział w głosach i akcjach Stomilu, a następnie wycofać go z publicznego obrotu. Jednak już w trakcie konferencji prasowej po zakończonym wezwaniu przedstawiciele koncernu mówili, że nigdy nie zamierzali takiego poziomu osiągnąć, a jedynie dokupić trochę akcji. Michelin w wezwaniu skupił 3 proc. akcji Stomilu i zwiększył udział w spółce do około 65 proc. Przedstawiciele francuskiego udziałowca uznali wezwanie za udane.

„Stoimy na stanowisku, iż jeśli wszyscy inwestorzy zdawaliby sobie sprawę z Państwa rzeczywistych zamiarów, wówczas mogliby nie odpowiadać na wezwanie do sprzedaży po cenie 24,50 zł za akcję i raczej pozostaliby akcjonariuszami, przewidując dalszy wzrost wartości walorów Stomilu. Zważywszy na znakomite wyniki spółki w trzecim kwartale, opublikowane po ogłoszeniu wezwania, uważamy, iż podobne, wprowadzające w błąd, oświadczenia na temat Państwa rzeczywistych zamiarów, są nie tylko nieetyczne, ale również szkodliwe dla pozostałych akcjonariuszy. Prosimy zwrócić uwagę na fakt, iż wielu inwestorów indywidualnych obawiało się, że zostanie z akcjami spółki wycofanej z GPW. Dziś wiadomo, że ich ewentualne obawy były bezpodstawne” — napisał Jarosław Dominiak, prezes SII, w liście do Jeana-Louisa Moulina z zarządu Michelin.

List trafił również do Jacka Sochy, przewodniczącego KPWiG.

W trakcie wezwania w akcjonariacie Stomilu pojawił się BRE Bank, który posiada obecnie ponad 6 proc. udziałów. Przed kilkoma dniami Pioneer Pekao ujawnił, że posiada 5-proc. pakiet akcji Stomilu. Wejście tak dużych inwestorów finansowych do akcjonariatu spółki może oznaczać jedno — kłopoty Michelina w zarządzaniu Stomilem. Inwestorzy ci mogą utrudniać życie głównemu akcjonariuszowi np. poprzez zaskarżanie uchwał do momentu, kiedy odkupi on akcje po satysfakcjonującej ich cenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SII żąda wyjaśnień od Michelina