SII zawiadomiło prokuraturę ws. GetBacku

opublikowano: 08-01-2019, 12:18

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skierowało do warszawskiej prokuratury regionalnej zawiadomienie o pokrzywdzeniu akcjonariuszy mniejszościowych GetBacku.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Biuro firmy GetBack
Biuro firmy GetBack
Andrzej Bogacz / FORUM

Zawiadomienie dotyczy działań samej spółki oraz jej reprezentantów i zostało przygotowane przez SII w obronie ponad 300 akcjonariuszy, którzy zgłosili się do stowarzyszenia.

Akcjonariusze ci dysponują blisko 1,5 proc. akcji GetBacku. Obrót tymi akcjami zawieszony jest przez GPW od kwietnia. 

"Liczymy, że dzięki dokonanemu zgłoszeniu pokrzywdzeni akcjonariusze mniejszościowi będą mogli liczyć w przyszłości na chociaż częściowe naprawienie wyrządzonej im szkody. W postępowaniu karnym, jeżeli dojdzie do ewentualnego skazania sprawców przestępstwa sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej jest zobligowany orzec, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Innymi słowy samo złożenie wniosku w przypadku skazania oskarżonego zobowiązuje sąd do orzeczenia tego obowiązku w całości lub części. Pamiętać jedynie należy, iż zgodnie z art.  49a Kodeksu postępowania karnego, wniosek o naprawienie szkody należy zgłosić w nieprzekraczalnym terminie (tzw. prekluzyjnym) do końca pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie" - głosi komunikat SII.

Jako podstawę zawiadomienia wskazano przede wszystkim naruszenie obowiązków prospektowych oraz obowiązków informacyjnych na rynku regulowanym. W ocenie SII  zachodzi uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstwa na szkodę zgłoszonych przez SII osób polegającego w szczególności na wprowadzeniu w błąd akcjonariuszy mniejszościowych spółki GetBack co do rzeczywistego obrazu sytuacji spółki. 

W ocenie stowarzyszenia, zatajenie prawdziwych danych "doprowadziło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym poprzez zakup akcji GetBack po cenie znacząco zawyżonej w stosunku do ich realnej wartości" - dodano.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane