Siła nabywcza 30 srebrników

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 24-03-2016, 22:00

Co mógł za to kupić ówczesny mieszkaniec Ziemi Świętej?

Judasz Iskariota, zdrajca Jezusa, za swój czyn otrzymał 30 srebrników. Co mógł za to kupić? Na ile wycenił swojego Mistrza? Po Ostatniej Wieczerzy Jezus razem z towarzyszącymi mu uczniami (wśród których brakowało Judasza, który Wieczernik opuścił wcześniej) udał się na Górę Oliwną, gdzie modlił się, czekając na swój los. Po jakimś czasie nadszedł Judasz z grupą osiłków, którzy mieli go pojmać.

Uczeń pocałował swojego Mistrza, co miało być znakiem wskazującym poszukiwaną osobę. Motywację czynu Judasza ciężko zrozumieć, niewątpliwie Jezus z uczniami żyli w skromnych warunkach, wędrując i korzystając z gościnności przyjaciół. Judea była jednak wówczas terenem biednym, suchym, skalistym, daleko odbiegającym od dzisiejszego wyobrażenia o Ziemi Obiecanej. Być może Judasz był po prostu chciwy i ta niska pobudka pchnęła go do czynu.

Po wydaniu swego Mistrza przedstawicielom władzy kapłańskiej oraz zorientowaniu się, że celem Sanhedrynu jest zabicie Jezusa, Judasz starał się naprawić swój błąd.

„Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił 30 srebrników arcykapłanom i starszym (…) Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się (…) Arcykapłani zaś wzięli srebrniki (…) kupili za nie Pole Garncarza (…)”. [Ewangelia wg św. Mateusza]. Nie dane mu więc było skorzystać z nieetycznie zarobionych pieniędzy, a także z jakichkolwiek innych, bowiem według ewangelistów wkrótce umarł, a za przyczynę śmierci podaje się powieszenie. Srebrnik to literackie określenie sykla — jednostki miary o źródłosłowie greckim, a także żydowskiej monety srebrnej o szacowanej wadze 6 gramów.

Starając się przeliczyć wartość kruszcu zawartego w monetach na obecne pieniądze, zabrniemy w ślepą uliczkę, bowiem ze względu na spadek cen srebra 30 srebrników wartych byłoby zaledwie około 1000 zł. Z pomocą przychodzą historycy, według których kwota, którą otrzymał Judasz, była równowartością czteromiesięcznej pensji wykwalifikowanego robotnika. Według jednej z metodologii, przekonwertowano 30 srebrników na obecne 10-12 tys zł.

To ułatwi dalszy wywód. Według tej metodologii, roczny żołd legionisty wynosiłby 27 tys zł. Jak kształtowały się ceny? Pół litra wina kosztowałoby 30 zł, uszycie ubrania około 6 tys. zł, a zakup niewolnika byłby wydatkiem rzędu 190 tys zł.

Judaszowe srebrniki przyczyniły się do najgłośniejszego procesu w historii ludzkości oraz skazania niewinnego Jezusa Chrystusa, do niedawna Mistrza zdrajcy. Choć Iskariota nigdy nie skonsumował majątku, który otrzymał, stały się one symbolem sprzeniewierzenia przyjaciół i idei. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy