Siła wiatru, siła samorządów

DOMINIKA KULCZYK, założyciel, wiceprezes Green Cross Poland
opublikowano: 13-06-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

W niedzielę, 15 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wiatru. To skłania nas do refleksji nad efektywnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, nad rozwojem energetyki wiatrowej, która od dawna stanowi najważniejsze alternatywne źródło energii.

Czy poza brakiem tej najważniejszej ustawy możemy w ogóle mówić o rozkwicie tej branży?

Okazuje się, że tak. Świadczy o tym przyrost zainstalowanych mocy w energetyce wiatrowej. Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec roku 2013 zainstalowanych było w Polsce prawie 800 instalacji o łącznej mocy 3,39 GW. To 843 MW więcej niż rok wcześniej.

Rozwój tego rynku staje się coraz bardziej zauważalny również ze względu na mnogość kampanii społecznych uwiarygadniających funkcjonowanie instalacji OZE, coraz częstszą formę współpracy w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego czy też łączenie zagadnienia energooszczędności budynków użyteczności publicznej z instalacjami OZE. Ważną część tego procesu stanowią efektywne szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie odnawialnych źródeł energii. Część z nich, np. program Green Communities realizowany przez Green Cross Poland pod patronatem Ministerstwa Środowiska, jest bezpłatna i prowadzona w wygodnej formie e-learningowej. Pogłębianie wiedzy merytorycznej w środowisku samorządu gmin nt. uwarunkowań tworzenia i funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej jest kluczem do rozwoju tego sektora w Polsce. Polscy przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządów powinni przyczyniać się do tego, aby gminy były miejscem inwestycji; aby mówić o rozwoju energetyki w ujęciu lokalnym.

Wykorzystujmy obowiązujące prawodawstwo i szukajmy rozwiązań; rozwijajmy kompetencje pracowników urzędów gmin i usprawniajmy relacje pomiędzy administracją a inwestorami; naśladujmy sąsiednie gminy i implementujmy dobre praktyki w zakresie OZE. Liczę na to, że przez kolejne 12 miesięcy uda się wykonać kolejne kroki milowe w rozwoju sektora energetyki wiatrowej i Dzień Wiatru w 2015 r. będzie jeszcze większym powodem do świętowania.

www.greencrosspoland.org

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOMINIKA KULCZYK, założyciel, wiceprezes Green Cross Poland

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Siła wiatru, siła samorządów