Silna przecena na Wall Street

WST
opublikowano: 14-01-2009, 22:07

Kolejny raz amerykańskie giełdy znalazły się pod presją danych makro, co zaowocowało najsilniejszymi od sześciu tygodni spadkami indeksów.

Tym razem inwestorami i analitykami wstrząsnęły informacje o sprzedaży detalicznej. W grudniu – czyli w okresie świątecznym, tradycyjnych żniw dla detalistów - jej dynamika obniżyła się aż o 2,7 proc. a z wyłączeniem samochodów o 3,1 proc. Wskaźniki okazały się najgorsze od niemal dwóch dekad i znacznie słabsze od prognoz. Wiadomością dnia było też bankructwo Nortel Networks, największego w USA producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

W prestiżowej średniej Dow Jones, czarny dzień stał się udziałem Citigroup. Kurs akcji zniżkował momentami ponad  20  proc. To odpowiedź rynku na doniesienia o nowej strategii finansowego giganta. Zamierza się on skupić głównie na klientach korporacyjnych, i tylko na części rynków wchodząc w detal. W grę wchodzi też pozbycie się części aktywów i nie odpowiadających nowej strategii przedsięwzięć. W efekcie rozmiar spółki może schudnąć o 1/3.

Powodów do zadowolenia nie mieli akcjonariusze H.J. Heinz. Analitycy Sanford C. Bernstein obniżyli z „przeważaj” do „zgodnie z rynkiem” rekomendację dla walorów największego na świecie producenta ketchupów. Uzasadnili to oczekiwanym pogorszeniem wyników w 2010 r. z powodu wahań kursowych.

Nie wiodło się też udziałowcom Blackstone Group, największego na świecie funduszu private-equity, Bank Barclays zalecił swoim klientom „niedoważanie” tych papierów w portfelach. Ci sami analitycy zredukowali też do poziomu „zgodnie z rynkiem” ocenę inwestycyjną innego funduszu Fortress Investment Group.

Nastroje na parkietach są na tyle złe, że nawet spółki mające co zaoferować inwestorom narażone są na przecenę, Jak choćby w przypadku Monsanto, czołowego producenta chemii rolnej i rozwiązań biotechnologicznych w tym sektorze. Firma poinformowała o podniesieniu kwartalnej dywidendy o 10 proc. do 26,5 centów za akcję. Nie przeszkodziło to jednak w sięgającej momentami ponad 3 proc. zniżce notowań. Tak więc w obecnej sytuacji giełdowej nie ma co „pasjonować się” i nadmiernie „ekscytować” spółkami informującymi o dywidendach.

Ostatecznie indeks DJ stracił 2,94 proc., S&P zniżkował o 3,34 proc. zaś Nasdaq o 3,67 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy