Silna zwyżka indeksów na GPW

  • PAP
opublikowano: 24-06-2019, 18:43

W poniedziałek główne indeksy warszawskiej giełdy zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Tauron, JSW i PGNiG.

WIG20 wzrósł 1,0 proc. do 2.331,08 pkt., WIG zwyżkował 1,0 proc. do 60.003,90 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,2 proc. do 4.044,39 pkt., a sWIG80 zyskał 0,1 proc. do 11.629,93 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 616 mln zł, z czego 521 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Od otwarcia, wyraźnie powyżej piątkowego zamknięcia, notowania WIG20 traciły do godz. 10.00, po czym weszły w fazę wzrostową, która wyniosła indeks ok. 11.30 do poziomu 2.325 pkt. W dalszej części notowań WIG20 oscylował w wąskim przedziale 2.318-2.330 pkt.

Indeks zachowywał się odmiennie od niemieckiego DAX-a, który zniżkował. Pozostałe parkiety regionu zachowywały się podobnie jak polski – najsilniejszy z nich, turecki BIST100 zyskał 1,2 proc., a najsłabszy czeski PX 0,3 proc.

DAX stracił 0,5 proc., a S&P500 zwyżkował 0,1 proc. o 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Tauron – o 3,4 proc., JSW – o 3,2 proc. i PGNiG – o 3,0 proc.

Akcje Tauronu rosły czwartą sesję z rzędu, oddalając się od ustanowionego 17 czerwca historycznego minimum notowań.

W poniedziałek w ciągu sesji na rynek napłynęła informacja, że związkowcy z JSW złożyli w siedzibie PiS petycję adresowaną do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Domagają się w niej m.in. dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz odwołania członków rady nadzorczej JSW z jego nominacji.

W gronie spółek z WIG20, których kursy akcji najbardziej straciły były: Play – spadek o 3,7 proc., Dino Polska – o 1,6 proc. i CD Projekt – o 0,6 proc.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Polimeksu - wzrost o 7,3 proc. i Ten Square Games – o 5,0 proc. Wzrosła również cena Instalu Kraków – o 3,9 proc. i Budimeksu – o 0,9 proc.

Akcje Polimeksu były najwyżej od 20 maja – w tym czasie zyskały ok. 35 proc. Poniedziałkowe obroty były, w wymiarze jednosesyjnym, najwyższe od 17 października 2018.

W sobotę Instal Kraków poinformował, że wypłaci z zysku za 2018 roku 1,7 zł na akcję dywidendy – stopa dywidendy ok. 9,7 proc. Rok wcześniej spółka wypłaciła 0,3 zł dywidendy na akcję.

W trakcie poniedziałkowej sesji Budimex poinformował o podpisaniu z portem w Gdyni umowy na roboty budowlane na stacji Gdynia Port na kwotę ok. 1,49 mld zł. Umowa dotyczy realizacji prac w ramach projektu "Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni".

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Oponeo. pl – spadek o 6,4 proc. i Trakcji – o 5,4 proc. Spadł także kurs MCI – o 4,0 proc.

Cena MCI była najniżej od maja 2013 – od początku roku akcje spółki straciły ok. 24 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane