Silni, zwarci, przezorni

opublikowano: 05-01-2012, 13:30

Branża IT przygotowuje się na spowolnienie gospodarcze. Ale paniki na rynku nie widać.

Menedżerowie i specjaliści z sektora IT nie mają złudzeń. Ten rok będzie ciężki. Ale bardziej dla całej polskiej gospodarki niż dla ich branży. Bo w kryzysie firmy oszczędzają na wszystkim z wyjątkiem nowoczesnychtechnologii teleinformatycznych — te przecież mają im dać przewagę nad konkurencją.

Bloomberg
Bloomberg
None
None

— Działamy w branży, która jak żadna inna w trudnych czasach może wspomóc biznes w efektywniejszym wykorzystaniu zasobów, w redukcji kosztów i uwolnieniu potencjału przedsiębiorstwa. Świadomość szefów firm co do możliwości, jakie tkwią w rozwiązaniach IT, jest dziś znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego nasi klienci chcą z nami rozmawiać o innowacyjnych projektach, które pozwolą im uciec do przodu — twierdzi Leszek Hołda, szef Integrated Solutions.

W optymizmie utwierdza prezesa m.in. dobra kondycja rynku, na którym działa jego spółka. Chodzi np. o systemy wideokonferencyjne, dzięki którym duże instytucje mogą oszczędzić rocznie setki tysięcy, a mniejsze dziesiątki tysięcy złotych.

— W ostatnim roku ten segment cieszył się ogromnym zainteresowaniem, notując kilkudziesięcioprocentowe wzrosty. Nie spodziewamysię, żeby się to zmieniło — mówi Leszek Hołda.

Analizy najlepiej w chmurze

Spać spokojnie mogą dostawcy analityki biznesowej i cloud computingu. Bo w te pierwsze rozwiązania chce inwestować np. aż trzy czwarte (74 proc.) małych i średnich firm ankietowanych przez IBM.

Natomiast z chmurą swój rozwój zamierza powiązać siedem na dziesięć (69 proc.) przedsiębiorstw. Wynika to z coraz przystępniejszych cen tych technologii i z tego, że stają się coraz łatwiejsze w obsłudze. Ale nie tylko. Może ważniejszym powodem jest szybki przyrost informacji, z których przechowywaniem i przetwarzaniem mniejsze firmy coraz gorzej sobie radzą.

— Zarządzanie, zabezpieczanie i archiwizowanie ogromnej liczby informacji staje się jednym z najważniejszych zadań stojących przed branżą IT. Dotyczy to zwłaszcza tzw. danych nieustrukturyzowanych, czyli e-maili, dokumentów, prezentacji, zdjęć, nagrań, filmów — podkreśla Piotr Wierzbicki, dyrektor generalny EMC Computer Systems.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bezpieczeństwo

Bez względu na to, czy ważne dane biznesowe firmy będą przechowywały i przetwarzały na własnych serwerach czy w chmurze, trzeba pamiętać o ich zabezpieczeniu.

Co tu kryć — to z kolei jest to dobra wiadomość dla producentów i dystrybutorów antypirackiegooprogramowania. W 2012 r. można się spodziewać nasilenia aktywności cyberprzestępców. Jak prognozuje McAfee Labs, szczególnie narażone na ataki będą firmy z sektorów przemysłowego i użyteczności publicznej, np. elektrownie i wodociągi. Dużym zagrożeniem dla przedsiębiorstw będzie też tzw. konsumeryzacja IT, czyli wykorzystywanie tych samych urządzeń do celów służbowych i prywatnych.

— Według naszych danych w niemal połowie firm zanotowano przypadki zagubienia lub kradzieży urządzeń mobilnych. To wymusi większe niż dotąd zainteresowanie działów bezpieczeństwa IT takimi technologiami, jak centralne zarządzanie i ochrona danych na telefonach czy smartfonach — przewiduje Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee na Polskę i Europę Wschodnią.

Jak zauważa prezes Hołda, w nowym roku może być trudniej niż w poprzednim, ale trudności często wyzwalają w firmach energię, której istnienia nawet nie przeczuwały.

— Jestem spokojny o przyszłość tych firm informatycznych, które stale analizują sytuację i modyfikują swoją ofertę, by dostarczać klientom rozwiązania bardziej dopasowane do ich potrzeb i maksymalnie elastyczne. Te przedsiębiorstwa wyjdą z kryzysu jako zwycięzcy — sumuje prezes Integrated Solutions.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane