Silny wzrost notowań akcji UBS

opublikowano: 22-03-2023, 12:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje UBS wymazały prawie wszystkie straty poniesione podczas wcześniejszych sesji po nieoczekiwanym przejęciu Credit Suisse – podaje agencja Bloomberg.

fot. Stefan Wermuth/Bloomberg

W tym tygodniu UBS jest liderem wśród europejskich banków, ponieważ obawy o stabilność sektora finansowego osłabły po nagłym przejęciu Credit Suisse. Akcje szwajcarskiej firmy zyskują w środę aż 3,6 proc., dochodząc do poziomu 20,12 franków szwajcarskich.

O godzinie 9:46 w Zurychu akcje odnotowały wzrost do poziomu 19,37 franków. Są one o około 14 proc. wyższe od poziomu, z którym mieliśmy do czynienia w niedzielę.

Zdaniem analityków transakcja ma pewne korzyści w zakresie oszczędności kosztów dla UBS. Firma zyskuje również cenne aktywa po zaniżonej cenie, a także dostęp do listy zamożnych klientów Credit Suisse.

Akcje amerykańskich banków również stabilizują się po wyprzedaży wywołanej problemami u regionalnych pożyczkodawców. Następuje to po zapewnieniach sekretarz skarbu Janet Yellen, że rząd USA może interweniować w celu ochrony szerszego amerykańskiego systemu bankowego.

UPADEK CREDIT SUISSE

Prawdziwe problemy Credit Suisse zaczęły się od oświadczenia Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej, największego akcjonariusza tego helweckiego banku, drugiego w Szwajcarii. Saudyjczycy dali do zrozumienia, że nie zwiększą wsparcia dla Credit Suisse. To podkopało zaufanie do banku, szczególnie, że od kilku dni na rynakch trwało już zamieszanie wywołane upadkiem amerykańskich banków Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Eksperci podkreślają jednak, że tak naprawdę kryzys w CS zaczął się dużo wcześniej, doprowadzając do poważnego spadku m.in. kapitałów własnych. Credit Suisse pogrążył się w chaosie od czasu bankructwa brytyjskiej firmy finansowej Greensill, co zapoczątkowało serię skandali. Od marca 2021 r. akcje straciły ponad 83 proc. swojej wartości.

Na początku lutego Credit Suisse ogłosił stratę netto w wysokości 7,3 mld franków szwajcarskich (prawie 7,4 mld euro) za rok finansowy 2022 i ostrzegł, że nadal spodziewa się „znacznej” straty przed opodatkowaniem w 2023 r.

W rezultacie tych problemów pomocy CS zmuszony był udzielić Narodowy Bank Szwajcarii oferując środki o wartości 50 mld CHF, a przejęcie Credit Suisse zadeklarował inny szwajcarski gigant, UBS Group, który ma zapłacić około 2 mld USD.

Kapitalizacja rynkowa CS wynosi około 7 mld EUR podczas gdy UBS jest prawie dziesięciokrotnie wyższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Bloomberg

Polecane