Silvair zaświeci na GPW

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Po trwających rok przygotowaniach stworzona przez Polaków amerykańska spółka, która ma wywołać rewolucję w kontroli oświetlenia, szykuje się do debiutu

Takiego debiutu na warszawskiej giełdzie jeszcze nie było — i to z kilku powodów. Ponad rok po złożeniu prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego do przeprowadzenia oferty publicznej szykuje się Silvair, stworzona przez Polaków i rozwijająca w Krakowie inteligentną platformę do sterowania i zarządzania oświetleniem za pomocą technologii Bluetooth Mesh spółka, zarejestrowana w amerykańskim stanie Delaware. Silvair zebrał od inwestorów w USA i w Europie (w tym m.in. od Trigon TFI) około 12 mln USD w serii A. Teraz nie mówi o wartości nadchodzącej oferty, ale może liczyć na podobną kwotę. W ofercie mają być sprzedawane wyłącznie nowe akcje — żaden z dotychczasowych akcjonariuszy nie zamierza jeszcze wychodzić z inwestycji.

POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKÓW:  Kluczem do biznesowego sukcesu są prostota i reagowanie na realne potrzeby. Wszędzie, gdzie są ludzie, tam jest światło. Każdy wie, co to bluetooth — tak kierujący Silvairem Rafał Han zarysowywał koncepcję biznesową spółki podczas konferencji PB SPIN. Teraz będzie przekonywał do niej inwestorów z warszawskiej giełdy.
Zobacz więcej

POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKÓW: Kluczem do biznesowego sukcesu są prostota i reagowanie na realne potrzeby. Wszędzie, gdzie są ludzie, tam jest światło. Każdy wie, co to bluetooth — tak kierujący Silvairem Rafał Han zarysowywał koncepcję biznesową spółki podczas konferencji PB SPIN. Teraz będzie przekonywał do niej inwestorów z warszawskiej giełdy. Fot. Marek Wiśniewski

— Jesteśmy na ostatniej prostej przed debiutem. Chcemy, by pieniądze pozyskane z GPW, wystarczyły nam na około dwa lata intensywnego rozwoju. Przechodzimy właśnie z fazy opracowywania produktu do jego globalnej komercjalizacji, ale ekspansja wymaga dużych nakładów, choćby na rozbudowanie działu biznesu z kilku do kilkudziesięciu osób oraz na działania marketingowe — mówi Rafał Han, prezes Silvaira.

Polski etap

Silvair zapowiadał debiut na GPW już w połowie ubiegłego roku, ale zderzył się ze skomplikowanymi przepisami.

— Procedury — po ponad roku — są już prawie na ukończeniu. Trwały znacznie dłużej, niż się spodziewaliśmy, bo to pierwszy taki debiut spółki prawa amerykańskiego w historii rynku regulowanego warszawskiej giełdy. Do tej pory, wyłączając dual listing, amerykańskie spółki debiutowały na europejskich parkietach tylko w Londynie. My zdecydowaliśmy się na Warszawę, bo po pierwsze — tu są nasze korzenie, a po drugie — chcemy działać krok po kroku i dać polskim inwestorom szansę na wspólny globalny sukces — mówi Rafał Han.

Stworzony cztery lata temu przez Rafała Hana, Szymona Słupika i Adama Gembalę Silvair formalnie działa z USA, bo — jak tłumaczy jego prezes — tam łatwiej było mu pozyskać finansowanie wtedy, gdy cały projekt sprowadzał się tylko do dobrze brzmiącego pomysłu i prezentacji. Teraz jest już na zupełnie innym etapie.

— Podpisaliśmy właśnie umowy z kilkoma dużymi producentami komponentów oświetleniowych, którzy planują wdrożyć opracowane przez nas oprogramowanie w swoich produktach. W kolejce mamy wielu kolejnych. To oznacza, że spółka wkrótce powinna osiągnąć pierwsze przychody. Jako rynkowy pionier liczymy jednak na dużo więcej — mówi Rafał Han.

Świetlna rewolucja

Biznesowy pomysł Silvaira opiera się na świetle — a właściwie na tym, że choć wszyscy codziennie korzystają ze światła elektrycznego, to robią to w sposób nieefektywny i nieprzystający do obecnych możliwości technologicznych.

— Od kilku lat jesteśmy świadkami ledowej rewolucji. Widzimy ogromny potencjał w wyposażeniu sprzętu oświetleniowego w oprogramowanie, oparte na przyjętym w ubiegłym roku — przy naszym olbrzymim udziale — standardzie Bluetooth Mesh, pozwalającym urządzeniom w budynku komunikować się między sobą, co zwiększa komfort użytkowników i zmniejsza zużycie energii. Można to uzyskać m.in. dzięki badaniu ruchu ludzi w przestrzeniach czy dostosowywaniu poziomu świecenia lamp w zależności od siły światła dziennego — mówi Rafał Han.

Szymon Słupik, odpowiadający za stronę technologiczną Silvaira, już drugą kadencję jest szefem skupiającej ponad 140 firm technologicznych z całegoświata grupy roboczej, odpowiadającej za opracowanie i wdrożenie standardu Bluetooth Mesh w ramach organizacji Bluetooth SIG.

— Jesteśmy na tym rynku pionierami, mamy przewagę konkurencyjną w skali globalnej, bo już jesteśmy gotowi do wdrażania tego standardu. Nasze przychody w pierwszej fazie będą pochodzić głównie ze sprzedaży licencji na firmware [oprogramowanie sprzętowe — red.] producentom komponentów oświetleniowych, a także z opłat za usługę konfiguracyjną od firm zarządzających nieruchomościami i wdrażających w nich nowoczesne systemy kontroli oświetlenia — mówi Rafał Han.

Siła standardu

Na następnym etapie powinny dojść do tego przychody abonamentowe za korzystanie z platformy technologicznej Silvaira, pozwalającej na zarządzanie i monitorowanie oświetlenia, a także usługi wykorzystujące dane o tym, w jaki sposób ludzie korzystają z budynku.

— Dane, zbierane i opracowywane za pomocą naszej platformy, pozwolą nie tylko na generowanie oszczędności na oświetleniu, ale też ze sposobu używania danej przestrzeni. Możemy zaoszczędzić duże pieniądze, jeśli np. firmy sprzątające, opłacane od metra kwadratowego powierzchni, codziennie sprzątają tylko te przestrzenie w biurowcu, które faktycznie były wykorzystywane, co automatycznie można ustalić dzięki czujnikom obecności czy ruchu zainstalowanym w suficie — mówi Rafał Han.

Globalny rynek inteligentnego oświetlenia, według przygotowanego przez Markets and Market raportu „Smart Lighting Market — Global Forecast to 2022”, był wart w 2016 r. 3 mld USD, na co składało się prawie 27 mln sztuk urządzeń. Za cztery lata urządzeń ma być 1,27 mld, a wartość rynku skoczy do 15,6 mld USD.

— Bluetooth przyjął się jako niekwestionowany standard w komunikacji smartfonów z urządzeniami audio i z innym sprzętem. Nie mamy wątpliwości, że standard Bluetooth Mesh przyjmie się w komunikacji między urządzeniami różnych producentów w ramach tzw. internetu rzeczy. Dokumentacja standardu jest otwarta, więc każda firma na świecie może przygotować własne oprogramowanie, konkurencyjne wobec naszego, ale to nie jest takie proste — droga od dokumentacji do gotowego produktu jest długa. My już mamy gotowy produkt i wprowadzamy go na rynek — teraz chcemy przekonać inwestorów z GPW, że warto w nas zainwestować — mówi Rafał Han.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu