Czytasz dzięki

SK Innovation podwaja moce w Polsce

opublikowano: 29-10-2020, 22:00

Koreańska firma, która za ponad 1 mld zł buduje w na Śląsku zakład separatorów do baterii do e-aut, zapowiada wzrost produkcji.

SK Innovation, koreański producent baterii do samochodów elektrycznych, zapowiada, że zwiększy inwestycje w Polsce. Firma zainstaluje dodatkową linię separatorów do baterii litowo-jonowych o mocach 340 mln m kw., podaje portal Aju Business Daily. Inwestycja zostanie zakończona w 2023 r. SK Innovation buduje w Dąbrowie Górniczej zakład, w którym stanie pierwsza linia separatorów.

Ma ruszyć w trzecim kwartale 2021 r. Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), w której powstaje fabryka SK Innovation, nie odpowiadają na pytanie, czy trwają rozmowy o kolejnym projekcie i drugiej decyzji o udzieleniu pomocy publicznej, czyli zwolnień podatkowych. Chętnie mówią natomiast o pierwszym.

— SK Innovation przeznaczy ponad 1 mld zł na budowę zakładu. Przedsiębiorca planuje zatrudnić co najmniej 300 pracowników do końca 2021 r. W czerwcu rozstrzygnęliśmy przetarg na sprzedaż działek o łącznej powierzchni 27,66 ha w Dąbrowie Górniczej na terenie Tucznawy i wydaliśmy pozytywną decyzję o wsparciu inwestycji. W nowym zakładzie firma będzie produkować 470 mln m kw. separatorów do baterii litowo– jonowych dla samochodów elektrycznych — mówi Wioleta Witczak-Smolnik, rzeczniczka KSSE.

Już rok temu SK Hi-Tech Battery Materials Poland, polska spółka SK Innovation, podpisała z ówczesnym Ministerstwem Rozwoju umowę na grant rządowy na inwestycję wartą 1,075 mld zł. W latach 2020-22 otrzyma prawie 47,6 mln zł. SK Innovation buduje fabrykę separatorów także w Chinach. Do końca 2023 r. zakłady spółki w Korei Południowej, Chinach i Polsce mają osiągnąć moce na poziomie 1,87 mld m kw.

— Wzmocnimy konkurencyjność i zbudujemy globalną bazę produkcyjną — zapewnia Rho Jae Sok, prezes SK IE Technology, spółki z grupy produkującej separatory, i członek zarządu SK Hi-Tech Battery Materials Poland, który podpisywał umowę o wsparciu inwestycji.

SK Innovation został wybrany jako jeden z dostawców baterii do elektrycznych samochodów Volkswagena na rynku Ameryki Północnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane