Skanska: basen w zamian za parking

Marlena Kaczmarek
05-07-2001, 00:00

Skanska: basen w zamian za parking

Skanska Polska wybuduje na warszawskiej Woli kryty basen dla gminy za 6 mln zł w zamian za działkę pod hotelowy parking. Pływalnia, która powstanie na terenie byłej nielegalnej giełdy komputerowej, gotowa będzie we wrześniu 2002 roku.

W ciągu najbliższych dni powinna rozpocząć się budowa krytej pływalni dla Szkoły Podstawowej nr 25 przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie. Obiekt, za własne środki, wybuduje dla gminy Wola spółka Skanska Polska, która w zamian otrzymała w dzierżawę działkę pod budowę podziemnego parkingu hotelowego.

Nietypowy barter

Umowa pomiędzy gminą a Skanska Polska dotyczy inwestycji, jakie zostaną zrealizowane na działce o powierzchni 4,7 tys. mkw., położonej przy skrzyżowaniu ulic Ciepłej i Grzybowskiej w Warszawie. Wcześniej na tym terenie działała nielegalna giełda komputerowa.

— Umowa, jaką gmina Wola podpisała ze Skanska Polska, zakłada wymianę barterową. Firma ta ma za 1,5 mln USD (około 6 mln zł) wybudować na działce o powierzchni około 2,1 tys. mkw. szkolną, krytą pływalnię, która przejdzie oczywiście w zarząd gminy. W zamian spółka otrzymuje w dzierżawę działkę o powierzchni 2,6 tys. mkw. , na której postawi podziemny parking na użytek budowanego przez siebie hotelu Atrium South — wyjaśnia Jacek Bobrowski, dyrektor zarządu gminy Warszawa Wola.

Inwestycja jest korzystna z punktu widzenia władz gminy. Wola zyska nowy obiekt sportowy — czyli zrealizuje część swoich statutowych celów. Znacznie bardziej opłacalne jest to jednak dla spółki Skanska Polska, która dzięki tej transakcji zyskała tanim kosztem atrakcyjny teren.

Zdaniem rzeczoznawcy nieruchomości, rynkowa cena metra kwadratowego gruntu w tej części miasta, w zależności od dopuszczalnej wysokości budynków, jakie mogą tam powstać, wynosi od 1250 USD (około 5 tys. zł) do 1800 USD (około 7,2 tys. mkw.). Oznacza to że działka o powierzchni 2,6 tys. mkw., jaką Skanska Polska otrzymała w dzierżawę w zamian za wybudowanie basenu (za sumę 1,5 mln USD), warta jest od 3,25 mln USD (13 mln zł) do 4,68 mln USD (18,7 mln zł).

Skanska Polska odmówiła jednak ujawnienia kosztu zaplanowanych inwestycji.

— Kwestia kosztów realizacji inwestycji to nasza wewnętrzna sprawa. Budżet hotelu, który budujemy, ustalono na 80 mln EUR (około 272 mln zł). Koszta wybudowania parkingu to groszowa sprawa — twierdzi Zygmunt Maj ze Skanska Polska.

Parking i pływalnia

Jak zapewnia Zygmunt Maj, budowa szkolnego basenu powinna rozpocząć się w ciągu najbliższych dni, a obiekt będzie gotowy we wrześniu 2002 r. Powierzchnia użytkowa pływalni wraz z zapleczem technicznym wyniesie 1,9 tys. mkw.

— Pływalnia składać się będzie z hali basenowej z basenem pływackim o wymiarach 25m x 10,5 m. i zaplecza, które tworzyć będzie hol wejściowy wraz z zespołami przebieralni dla 35 osób i sanitariatami, pomieszczenia socjalne i dla kadry ratowniczej oraz łazienka z szatnią dla osób niepełnosprawnych — mówi Jacek Bobrowski.

Hotelowy garaż na sąsiedniej działce będzie miał trzy poziomy wraz ze zjazdami oraz powierzchnię 2,6 tys. mkw. Parking pomieści 97 samochodów osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skanska: basen w zamian za parking