Skanska szykuje się na rewolucję

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Szwedzka firma zamierza zredukować 3 tys. etatów, zmieniła prezesa w Polsce i planuje poważną restrukturyzację.

W 2017 r. akcje notowanej na sztokholmskiej giełdzie Grupy Skanska straciły około jednej piątej wartości. Grupie potrzebna jest restrukturyzacja, przede wszystkim w Europie, a zwłaszcza w Polsce, która jest rzekomo głównym źródłem jej problemów — doniósł serwis Globalconstructionreview.com.

Zmiany na szczycie:
Zmiany na szczycie:
Magnus Persson jest nowym prezesem Skanska w Polsce, poprzednio pełnił poprzednio funkcję wiceprezesa wykonawczego spółki odpowiedzialnego za budownictwo ogólne i rozwój biznesu.
Skanska

Według Andersa Danielssona, prezesa Grupy Skanska, redukcja zatrudnienia pozwoli jej zaoszczędzić około 100 mln EUR rocznie, cała restrukturyzacja pochłonie natomiast około 200 mln EUR. Co ciekawe, mimo zapewnień prezesa o wysokich zyskach z działalności w krajach skandynawskich Skanska zmniejszy swoją ekspozycję na rynku europejskim i będzie dążyć do zwiększenia działalności w USA. Nowością jest także zmiana na stanowisku prezesa zajmującej się generalnym wykonawstwem spółki Skanska w Polsce, którym został Magnus Persson. Zastąpił on Piotra Janiszewskiego, który odchodzi z firmy.

Magnus Persson ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu dużych projektów inżynierskich i zarządzaniu biznesem budowlanym. Ze Skanską jest związany od 20 lat. W 2000 r. był bezpośrednio zaangażowany w realizację jednej z pierwszych inwestycji biurowych w Polsce — warszawskiego Atrium. Grupa Skanska zatrudnia obecnie 41 tys. osób w Europie i USA. Buduje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i pracuje przy 10 tys. projektów na świecie.

Przychody grupy za 2016 r. wyniosły 16 mld EUR, a zysk operacyjny 866 mln EUR. W Polsce Skanska daje pracę prawie 7 tys. osób w trzech spółkach: Skanska (generalne wykonawstwo), Skanska Property Poland (biura) i Skanska Residential Development Poland (mieszkania). Skanska nie odniosła się do naszych pytań dotyczących problemów, z jakimi zmaga się na polskim rynku.

„Będziemy pracować w oparciu o nową strategię i plan, które przywrócą rentowność naszego biznesu do 2019 r. Strategia zostanie ogłoszona wkrótce” — ucina biuro prasowe firmy.

7 tys. Tyle osób w Polsce zatrudnia Grupa Skanska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane