Skarb państwa kontra audytor

TB
opublikowano: 06-11-2006, 00:00

Niezależny audytor nie będzie miał szansy zbadać przekazywania danych finansowych PZU holenderskiemu Eureko.

Eureko, mniejszościowy akcjonariusz PZU, otrzymywało od kwietnia 2004 r. do lipca 2006 r. co miesiąc szczegółowe dane finansowe ubezpieczeniowej grupy. Mimo że takie uprzywilejowanie jest niezgodne z kodeksem spółek handlowych, zgodził się na to poprzedni zarząd, kierowany przez prezesa Cezarego Stypułkowskiego. Holendrzy argumentowali, że dane są im potrzebne ze względu na obowiązki informacyjne wobec ich nadzoru finansowego.

Sprawa podzieliła głównych akcjonariuszy ubezpieczyciela. Ministerstwo skarbu stwierdziło, że nigdy nie wydało na to zgody (obecne władze PZU zawiesiły uchwałę w tej sprawie). Chce też ukarać za to członków poprzedniego zarządu — odbierając im absolutorium za 2005 r. Wewnętrzna kontrola wykazała, że dane, które otrzymywało Eureko, miały charakter zarządczy.

Resort skarbu zażądał zwołania nadzwyczajnego walnego PZU (odbędzie się w najbliższy piątek), w którego porządku znajdą się zarówno informacja zarządu o ustaleniach wewnętrznej kontroli, jak i ponowne głosowanie skwitowania dla poprzednich władz. Holendrzy nie zamierzali jednak składać broni. Udało im się przeforsować na radzie nadzorczej, aby raport w sprawie przekazywania danych przygotowała również niezależna firma. Z naszych informacji wynika, że audyt miała, zgodnie z postanowieniem prezydium rady, wykonać firma Domański Zakrzewski Palinka Kancelaria Prawnicza. Ale raczej go nie przygotuje. Świadczą o tym projekty uchwał na walne PZU. Pierwsza z nich zobowiązuje radę do uchylenia uchwały w sprawie wyboru audytora, druga — zwalnia zarząd z obowiązku jej realizacji. Skarb państwa, który ma 55,1 proc. akcji, nie będzie miał problemów z ich przegłosowaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarb państwa kontra audytor