Skarb Państwa stopuje emisję akcji Centromoru

Tomasz Siemienic
16-11-1998, 00:00

Skarb Państwa stopuje emisję akcji Centromoru

Gdańska spółka musi odłożyć przygotowania do debiutu na giełdzie

CZUJNY GRACZ: Centromor, kierowany przez Ryszarda Ferworna, aktywnie uczestniczy w restrukturyzacji polskiego przemysłu stoczniowego. Po przejęciu Stoczni Płock przygotowuje się do włączenia do własnej grupy rzecznej stoczni z Wrocławia i Zakładów Okrętowych Rypin. fot. ARC

WZA gdańskiej spółki Centromor nie podjęło 12 listopada strategicznej dla firmy decyzji o podwyższeniu kapitału akcyjnego. Emisję nowych akcji zablokowali: Skarb Państwa i Stocznia Gdynia. Zarząd spółki jest zbulwersowany tym faktem. Rezultatem takiej polityki będzie bowiem zahamowanie rozwoju spółki. Opóźni się również planowane upublicznienie Centromoru.

Plan podwyższenia kapitału akcyjnego miał przygotować Centromor do debiutu giełdowego. Nowa emisja była konieczna, aby spółka spełniła wymagania KPWiG co do wartości kapitału akcyjnego. Kapitał miał wzrosnąć z 3,3 do 6,6 mln zł.

— Przedstawiciele Skarbu Państwa nie zgodzili się na podwyższenie kapitału akcyjnego, ponieważ nie mają środków na opłacenie emisji. Jednocześnie nie chcą zmniejszyć udziału w spółce. Nie zastanowili się chyba jednak nad konsekwencjami takiego posunięcia — twierdzi Ryszard Ferworn, prezes Centromoru.

Zdaniem największego akcjonariusza Centromoru — Stoczni Szczecińskiej — jest to działanie na szkodę spółki.

Przedstawiciele Skarbu Państwa do zablokowania emisji potrzebowali 26 proc. głosów na WZA. Sami dysponują jedynie 24 proc. Ze znalezieniem sojusznika nie mieli jednak większych problemów. Wsparcie w postaci 6 proc. głosów Skarb Państwa otrzymał od Stoczni Gdynia.

Głównym problemem Centromoru jest zła struktura akcjona- riatu. Dzieli się on na dwa obozy. Pierwszy tworzy zarząd spółki wspólnie z załogą i Stocznią Szczecińską. Ich adwersarzami są natomiast Skarb Państwa i Stocznia Gdynia.

Nowe inwestycje

Pomimo zablokowania nowej emisji akcji, Centromor nie zrezygnuje z realizacji kilku nowych projektów.

— Nowe inwestycje sfinansujemy w większości ze środków własnych. Pozostałe, we współpracy ze Stocznią Szczecińską i z kredytów bankowych — mówi Ryszard Ferworn.

Najważniejszym projektem gdańskiej spółki będzie prawdopodobnie przejęcie udziałów w rzecznej stoczni remontowej z Wrocławia. Byłaby to druga tego typu inwestycja Centromoru. Na początku tego roku wspólnie z Mostostalem Płock przejął za 2,4 mln zł upadającą Stocznię Płock.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie ze Stocznią Szczecińską jest zakup udziałów w Zakładach Okrętowych Rypin. Partnerzy obejmą prawdopodobnie 80 proc. akcji. Reszta przypadnie załodze tego przedsiębiorstwa.

Centromor rozpoczął również budowę własnego biurowca w centrum Gdańska. Ta inwestycja będzie jednak finansowana z kredytów bankowych. Całkowity koszt przedsięwzięcia został wstępnie oszacowany na 30 mln zł.

— Chcielibyśmy także kupić teren — dotychczas dzierżawiony — należący do spółki Cenal. Na sprzedaż znajdującego się na terenie Stoczni Gdańskiej placu musi wyrazić zgodę Stocznia Gdynia. Wartość tego terenu szacujemy na około 3,5 mln zł — dodaje prezes Ferworn.

Cenal zajmuje się budową kadłubów i remontami statków. Centromor ma w tej spółce 60 proc. udziałów.

Zmiana orientacji

Centromor jest dawną centralą handlu zagranicznego. Kiedyś firma zamawiała w stoczniach statki dla armatorów. Od trzech lat zajmuje się głównie pośrednictwem w obrocie statkami, stąd niższe obroty. W ostatnich latach firmie wyrosła konkurencja w postaci spółek wydzielonych z Navimoru, który dawniej był centralą podobną do Centromoru. Poza tym każda duża stocznia ma teraz własne biuro handlowe i sprzedaje statki na własną rękę. Właśnie dlatego Centromor obsługuje głównie mniejsze stocznie i dynamicznie rozwijający się rynek statków używanych. Jest również aktywnym graczem na rynku upadających stoczni rzecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemienic

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarb Państwa stopuje emisję akcji Centromoru