Skarb pozbywa się Siarkopolu Grzybów

Anna Bytniewska
opublikowano: 10-12-2009, 00:00

Jedyna w świecie kopalnia siarki idzie na sprzedaż. Czy doczeka się równie unikatowego kupca?

Jedyna w świecie kopalnia siarki idzie na sprzedaż. Czy doczeka się równie unikatowego kupca?

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wystawi na sprzedaż Kopalnię i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol w Grzybowie. To jedyna kopalnia siarki. na świecie. Obecnie minerał pozyskuje się głównie z odsiarczania spalin przemysłowych. Resort chce sprzedać 85 proc. akcji firmy.

— Zaproszenie do składania ofert opublikujemy w I kwartale 2010 r. — twierdzi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy MSP.

W Grzybowie bardzo liczą na inwestora.

— Tylko on zapewni spółce stabilizację — mówi Marian Kosowicz, prezes Siarkopolu Grzybów.

Mijający rok był dla spółki trudny — przychody spadły o 35 proc. w porównaniu z 2007 r., kiedy wyniosły 228,9 mln zł (wyjątkowo dobry był 2008 r. — 586,1 mln zł).

Głównymi klientami spółki są producenci nawozów, przede wszystkim wieloskładnikowych i fosforowych. Najwięcej siarki z Grzybowa kupują Zakłady Chemiczne Police, które mają kłopoty z płynnością finansową. Jesienią 2008 r., kiedy załamał się rynek nawozów, załamał się też rynek siarki.

— Ceny spadły z 1000 USD za tonę praktycznie do zera. Trafiały się nawet takie kontrakty, do których dopłacaliśmy. II kwartał 2009 r. był lepszy, ale po nim znów pojawił się dołek. Obecnie cena siarki poszła w górę — do 90 USD za tonę i więcej. Producenci pozbyli się zapasów i rynek zaczyna odczuwać głód — twierdzi Marian Kosowicz.

Załamanie popytu na siarkę zmusiło Grzybów do ograniczenia wydobycia z 1 mln do 250-300 tys. ton rocznie. Spółka zatrudniająca 900 osób musiała zredukować załogę o 270. Próbując uniezależnić się od kaprysów nawozowego rynku zamierza czerpać przychody z przeładunku towarów z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

— Rozpoczęliśmy przygotowania do budowy bazy przeładunkowej na naszym terenie, przez który przebiega szeroki tor. Ciągnie się on aż do terminalu w Sławkowie [najdalej na zachód wysunięta linia szerokotorowa z Rosji — przyp. red.] — mówi Marian Kosowicz.

Jednym z pierwszych klientów bazy ma być Elektrownia Połaniec, zainteresowana importem biomasy z krajów WNP.

Siarkopol Grzybów ma też inne projekty — planuje budowę wytwórni siarki nierozpuszczalnej, wykorzystywanej w przemyśle oponiarskim. Inwestycja, która będzie kosztować 70 mln zł, ma zostać zakończona na przełomie lat 2011/2012. Połowę pieniędzy spółka już dostała z PO Innowacyjna Gospodarka. Resztę będą stanowić kredyty i fundusze własne Siarkopolu.

Anna Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane