Skarbiec przejmuje od Trigona

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Skarbiec TFI przejmie zarządzanie portfelem i ryzykiem funduszu Trigon Globalni Liderzy Wzrostu FIZ. Przejdzie też rewolucję kadrową.

Transfer funduszu — efekt porozumienia o strategicznej współpracy, na mocy którego giełdowe towarzystwo ma przejąć za wynagrodzeniem, zarządzanie portfelem i ryzykiem kilku rozwiązań Trigon TFI. Pierwsza decyzja dotyczy funduszu Trigon Globalni Liderzy Wzrostu. Co ciekawe, to fundusz autorskiMichała Cichosza i Tomasza Piotrowskiego, utworzony po tym, jak obaj przeszli ze Skarbca do Trigona w 2015 r. Obu Skarbiec zamierza ponownie zatrudnić. Umowa wejdzie w życie 1 listopada i zawarta została na czas nieokreślony.

Ewa Radkowska-Świętoń
Zobacz więcej

Ewa Radkowska-Świętoń Fot. ARC

— Realizujemy strategię wzrostu aktywów i wzmacniania kompetencji w zakresie inwestycji w akcje zagraniczne. Zarówno Michał Cichosz, jak i Tomasz Piotrowski są nam bardzo dobrze znani. Jestem przekonana, że dzięki ich doświadczeniu będziemy w stanie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów — mówi Ewa Radkowska-Świętoń, prezes Skarbca TFI.

Trigon Globalni Liderzy Wzrostu FIZ to fundusz inwestujący w spółki wzrostowe, w szczególności z sektorów, tzw. nowej ekonomii.

Towarzystwa prowadzą rozmowy dotyczące przejęcia zarządzania portfelami kolejnych funduszy. W porozumieniu, zawartym kilka tygodni temu, była mowa także o funduszach: Trigon Medycyny i Innowacji, Globalny Fundusz Medyczny, Trigon Stabilny Dochód i Trigon Obligacji. Wszystkie to fundusze inwestycyjne zamknięte.

Akcjonariusze Trigona to jednocześnie wiodący akcjonariuszeSkarbca. Do programu najbliższego walnego zgromadzenia, zwołanego na 10 października, na żądanie Trigona wprowadzono punkt mówiący o zmianach w radzie nadzorczej Skarbca. Trigon TFI boryka się z odpływami aktywów — przez ostatnie trzy miesiące saldo wpłat klientów wyniosło minus 900 mln zł netto. Według danych Analiz Online, na koniec sierpnia towarzystwo zarządzało aktywami o wartość około 2,6 mld zł.

Skarbiec ma w funduszach skierowanych do szerokiego grona inwestorów 4,6 mld zł, a ponadto 2,33 mld zł w funduszach dedykowanych. Od 1 października za istotną część portfela odpowiadać będzie Kamil Sobolewski, który odpowiadać będzie za wyniki Skarbca Depozytowego (192 mln zł na koniec sierpnia 2018 r.), Skarbca Obligacji Globalnych (340 mln zł), Skarbca Lokacyjnego (236 mln zł) i Skarbca Multiasset (to FIZ, brak danych o jego aktywach).

— Rozglądaliśmy się za osobą, która ma doświadczenie w zarządzaniu dużymi portfelami instrumentów dłużnych zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Dlatego powierzając Kamilowi zarządzanie funduszami dłużnymi, które są istotną częścią oferty produktowej Skarbiec TFI, liczymy na znaczny wzrost naszego udziału w tym segmencie funduszy — mówi Dariusz Lasek, członek zarządu Skarbiec TFI, który zajmie się zarządzaniem funduszem Skarbiec Kasa (824 mln zł aktywów netto).

Zastąpi Jakuba Krawczyka, który żegna się z TFI. Ze Skarbca odchodzi również Tomasz Wronka, który zarządzał Top Funduszem Akcji, Top Funduszem Stabilnym i Funduszem Rynków Surowcowych. Za ten ostatni odpowiedzialny będzie Edgar Mikołajek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Tfi