Skarbówka chce VAT od pogrzebu kościelnego

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uważa, że usługi pogrzebowe świadczone przez kurię nie mogą być zwolnione z VAT, informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Gazeta zwraca uwagę, że większość usług świadczonych przez Kościół katolicki i inne związki wyznaniowe nie jest objęta VAT, jeśli są świadczone w interesie zbiorowym swoich członków. Warunkiem zwolnienia jest także, aby Kościoły lub związki wyznaniowe nie były nastawione na osiąganie zysków.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Tymczasem, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, kiedy łódzka kuria spytała się, czy usługi zarządzania cmentarzem wyznaniowym, w tym odprawianie liturgii, są zwolnione z VAT, dowiedziała się, że dyrektor miejscowej Izby Skarbowej uważa iż nie są. Argumentował, że usługi w tym przypadku służą pojedynczym wiernym. Dziennik Gazeta Prawna pisze, że Ministerstwo Finansów „nie wypowiedziało się wiążąco” na temat VAT od opłat za pogrzeby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Dziennik Gazeta Prawna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Skarbówka chce VAT od pogrzebu kościelnego