Skarga na zakaz handlu w niedziele

opublikowano: 17-05-2018, 22:00

Ustawa ograniczająca sprzedaż w określone dni narusza wiele konstytucyjnych zasad — twierdzi Lewiatan, który skierował ją do Trybunału.

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego (TK) ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Według organizacji, przepisy te tworzą grupę podmiotów nieobjętych zakazem i różnicują pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określonym czasie. Według Lewiatana, ustawa narusza m.in. takie konstytucyjnezasady, jak ochrona pracy, wolność jej wykonywania, równość oraz proporcjonalność.

— Zawiera też przepisy wywołujące niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne i w związku z tym narusza, w naszej ocenie, zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa — mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawnego konfederacji.

W skardze zwrócono uwagę na rażąco krótkie vacatio legis ustawy. To, jak uważa Lewiatan, oznacza naruszenie konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego oraz poprawnej legislacji. Według konfederacji, ustawa jest skomplikowana, zawiera wielokrotnie złożone mechanizmyprawne, budzące liczne wątpliwości i w praktyce uniemożliwiające skuteczne ich stosowanie i egzekwowanie. Według Lewiatana, wspólne stanowisko resortu pracy i inspekcji pracy z wytycznymi spotęgowało chaos i pogłębiło niepewność przedsiębiorców. Lewiatan podtrzymuje swoją propozycję z 2017 r., aby w specjalnej ustawie zagwarantować pracownikom handlu (także zatrudnionym na umowy prawa cywilnego) dwie wolne niedziele w okresie kolejnych czterech tygodni. Według organizacji, w ten sposób można osiągnąć ten sam cel, co przy zakazie handlu — ale bez negatywnych skutków dla konsumentów, części pracowników i wykonawców. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy