Skazani na usługi w chmurze

  • Materiał partnera
opublikowano: 04-10-2018, 22:00

Rozmowa z Kevinem Wenem, prezesem D-Link Europe oraz Marcinem Michalskim, district managerem Eastern Europe w D-Link

Otaczająca nas rzeczywistość – miliardy urządzeń mobilnych, olbrzymie ilości danych przesyłanych z użyciem chmury oraz tempo rozwoju technologii przenosi na nowy poziom wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na producentach urządzeń sieciowych, którzy dostarczają urządzenia służące do łączenia z internetem. Routery i modemy stają się krytycznymi elementami sieci, które decydują o cyberbezpieczeństwie domów i mieszkań.

Kevin Wen, prezes D-Link Europe
Wyświetl galerię [1/2]

Kevin Wen, prezes D-Link Europe

Czy możemy uznać, że obecnie świat jest podłączony w całości do internetu? Kevin Wen, prezes D-Link Europe [KW]:

Przełom cyfrowy wywrócił cały ekosystem biznesu do góry nogami. Obecnie już nikt nie wyobraża sobie powrotu gospodarki, która nie jest podłączona do sieci. D-Link powstał w 1986 r. i na początku produkowaliśmy jedynie sprzęt sieciowy. Jednak przez ponad 30 lat rynek nasycił się różnymi technologiami i obecnie klienci oczekują kompleksowych rozwiązań obejmujących nie tylko produkty, ale też powiązane z nimi usługi. Nasze zainteresowanie chmurą i systemami o charakterze inteligentnego domu wprost wynika z doświadczeń producenta sprzętu sieciowego. Standard na rynku konsumenckim, jakim stał się „plug and play”, w którym nabywca liczy, że zakupiony produkt będzie od razu działał, przenika do świata biznesu. Jego przedstawiciele chcą uniknąć żmudnego procesu czytania instrukcji i wieloetapowych instalacji. A trzeba pamiętać, że cloud management, łączenie różnych komponentów systemów, choćby czujników lub kamer, to problemy codzienne dzisiejszego biznesu. Nikt nie może pozwolić sobie na tygodnie oczekiwania na instalację. Dlatego też D-Link dostarcza rozwiązania, które można intuicyjnie uruchomić w bardzo krótkim czasie.

Marcin Michalski, district manager Eastern Europe [MM]: Nie można zapominać, że rozwój usług w chmurze nie byłby możliwy bez sieci. Bardzo duży potencjał, jaki widzimy w mniejszych firmach i ich obecności w chmurze, wynika nie tylko z rozwoju naszego regionu, ale też dostępu do szerokopasmowego internetu. W tym segmencie można czerpać garściami z rozwiązań znanych z produktów przeznaczonych dla konsumentów, choćby związanych z intuicyjnym interfejsem. Przyjazny interfejs, to kolejny ważny element produktów dla firm. Wielu naszych klientów korzysta z udostępnianych przez nas intuicyjnych usług, zyskując dostęp do rozwiązań, które wcześniej były zarezerwowane dla największych przedsiębiorstw. Technologia chmury to nie tylko łatwość instalacji monitoringu, ale też wygoda korzystania. Właściciel nie tylko może podglądać obraz na żywo w swoim telefonie, ale w każdej chwili odtworzyć zarchiwizowane w chmurze nagrania. To napędza rozwój chmury w IT, z której korzystanie jest możliwe dzięki coraz szerszemu dostępowi do sieci.

Jak to przekłada się na projektowanie konkretnych technologii, np. w ramach inteligentnego domu?

KW: Mamy bogatą ofertę w segmencie określanym jako smart home. Tworzą ją nie tylko routery i inne elementy infrastruktury sieciowej, ale też części systemu, jak sensory lub kamery. W tym kontekście bardzo ważnym tematem, który pojawia się wraz z rozwojem technologii, są kwestie bezpieczeństwa. Zabezpieczeniami powinna być objęta nie tylko sama sieć, ale każda końcówka podłączona do internetu – czy to będzie smartfon, czy termostat. Dotychczas routery miały zapewnić bezproblemowy dostęp do internetu, przepustowość oraz doskonały zasięg. Wkraczamy w erę, w której router to również gwarant bezpieczeństwa podłączonych urządzeń. Mając właśnie problem bezpieczeństwa na uwadze, we współpracy z producentem antywirusa McAfee przygotowaliśmy router zabezpieczony fabrycznie, który trudno zhakować. Taki router umożliwia strumieniowanie filmów w jakości 4K, granie w gry online bez opóźnień, przesyłanie dużych plików i przeglądanie zasobów internetu na wielu urządzeniach, a dodatkowo jest zabezpieczony najwyższej klasy oprogramowaniem.

MM: Obecnie użytkownicy przesyłają olbrzymie ilości danych i korzystają z wielu urządzeń podłączonych do internetu. Może okazać się, że któreś z nich nie ma wystarczających zabezpieczeń i właśnie przez nie ktoś włamie się do domowej lub biurowej sieci, kradnąc to, co najcenniejsze – tożsamość, wspomnienia utrwalone na zdjęciach lub ważne dokumenty. Współpraca dwóch dużych producentów, D-Link oraz McAfee umożliwiła stworzenie zupełnie nowego routera, który w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, stale monitoruje ruch sieciowy, aby natychmiast wykryć i wyeliminować nieautoryzowany dostęp lub próbę włamania. To również urządzenie, w którym po raz pierwszy zastosowano uczenie maszynowe (ang. Machine Learning), która ma za zadanie wykrywać i zapobiegać atakom na urządzenia. Coraz wyraźniej widać, jak wiele korzyści wynika z synergii różnych segmentów sprzedażowych i obserwacji różnych cyklów życia produktów. Jeśli spojrzymy na kwestie dotyczące chmury i produktów IoT w podobnych pod względem wielkości państwach europejskich, to zauważymy przenikanie się segmentów konsumenckiego i biznesowego. Zainteresowanie produktami do tej pory uważanymi za rozwiązania konsumenckie, które funkcjonują także w biznesie, jest widoczne zwłaszcza w mniejszych firmach. Tak też będzie prawdopodobnie z nowym routerem, który znajdzie grupę docelową wśród mikroprzedsiębiorstw.

Czy można rozwijać biznes, korzystając z pełni możliwości, jakie daje technologia, omijając chmurę?

KW: Obecnie firmom łatwiej komunikować się poprzez chmurę lub z chmurą. To eliminuje wiele problemów, związanych z ograniczonymi zasobami potrzebnymi do rozwijania infrastruktury. Ponadto ułatwia aktualizację oprogramowania bądź synchronizację pracy w przypadku firm z rozproszoną strukturą. Większe firmy są zmuszone do integracji różnych systemów właśnie przy użyciu chmury. Mniejsze przedsiębiorstwa w coraz większym zakresie adaptują rozwiązania konsumenckie działające z wykorzystaniem chmury. Przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń wszystkich elementów sieci, łącznie z routerami, technologia chmury okazuje się przydatna zarówno w segmencie konsumenckim, małym i średnim biznesie oraz wielkich korporacjach. Nie ma powodu, by bronić się przed chmurą. Codziennie za pośrednictwem naszych rozwiązań z usług w chmurze korzystają miliony ludzi. Jeśli popatrzymy jakie możliwości mają dzisiejsze urządzenia, choćby kamery wideo, oraz na ich rozpowszechnienie, to zdamy sobie sprawę, że taka ilość danych transmitowanych live po prostu przekracza możliwości innych nośników.

Czy usługi dla biznesu i skierowane bezpośrednio do konsumentów to nadal dwa światy?

KW: Kiedyś sektory MSP i konsumencki rządziły się swoimi prawami, teraz to się zmienia i jesteśmy świadkami integracji tych dwóch światów. Spójrzmy chociażby na kwestię wzornictwa urządzeń. Do niedawna to sektor konsumencki mógł pochwalić się wyjątkowymi projektami, a urządzenia przeznaczone dla prywatnych użytkowników biły na głowę te, projektowane w stylu „korporacyjnym”. W tych produkowanych dla biznesu, to nie wygląd miał być ważny, a funkcjonalność. To już przeszłość. Obecnie także biznes domaga się zmiany w wyglądzie produktów.

MM: D-Link poszerza spektrum usług i produktów, ale coraz trudniej jest nam rozdzielić dwa sektory: konsumencki i firmowy. Pracujemy intensywnie nad technologią chmury, internetem rzeczy, systemami inteligentnego domu. Synergię uzyskujemy rozwijając jednocześnie obie linie, ale często użytkownicy biznesowi i konsumenci sami decydują, z ktorej grupy produktów chcą korzystać.

 

Internet rzeczy zdominuje procesy biznesowe po 2020 r.

Firma badawcza Gartner opublikowała raport o bezpieczeństwie cyfrowym w czasach sztucznej inteligencji. Zwraca w nim uwagę na rosnące koszty zabezpieczeń związanych z coraz powszechniejszym wykorzystaniem technologii IoT. Do 2020 r. wartość czarnego rynku związanego z nielegalnym handlem danymi przekroczy 5 mld dolarów, a kwestie bezpieczeństwa przestają odgrywać rolę towarzysza zmian, wysuwając się na pozycję lidera cyfrowej rewolucji. IoT otwiera wiele możliwości, ale daje też dostęp do rosnącej w ogromnym tempie liczby urządzeń i ilości danych, co naturalnie wymusza wzrost skali zabezpieczeń i jego znaczenia.

Przykładem są systemy smart home, w których ochrona obejmuje nie tylko sieć i urządzenia, ale dodatkowo wymaga stosowania coraz bardziej wyspecjalizowanych programowych zabezpieczeń routerów.

Nakłady na bezpieczeństwo związane z internetem rzeczy staną się istotnym składnikiem budżetów przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo i mają rosnąć do końca dekady z mniej niż 1 proc. w 2015 r. do prognozowanych 20 proc. w 2020 r.

6 mln Tyle osób korzysta codziennie z usług w chmurze świadczonych przez D-Link.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy