Sklepy internetowe stają się coraz ważniejszym pracodawcą w Polsce.

MK
opublikowano: 21-12-2011, 00:00

E-commerce zatrudnia

W III kwartale tego roku serwis Pracuj.pl opublikował 1,3 tys. ofert pracy dla ekspertów e-commerce. W październiku i listopadzie takich ogłoszeń było 1,1 tys. Najwięcej propozycji zatrudnienia czeka na specjalistów ds. sprzedaży internetowej i handlowców, programistów (Java, PHP/ MySQL, C++, .NET, C#) oraz specjalistów od marketingu internetowego.

W elektronicznym handlu pracę znajdą również osoby z doświadczeniem w obsłudze klienta. Najwięcej firm szukających specjalistów do działów e-commerce reprezentuje oczywiście branżę handel i sprzedaż. Na drugim miejscu są podmioty z sektora reklamowego i marketingowego.

Sporo rekrutują również telekomunikacja i firmy zaawansowanych technologii, producenci oprogramowania, przedsiębiorstwa świadczące usługi komputerowe i instytucje finansowe. Pracę w elektronicznym handlu najłatwiej znaleźć w województwie mazowieckim (stąd w III kwartale 2011 r. pochodziła co czwarta taka oferta), a także na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Sektor przyszłości

— Duża liczba projektów rekrutacyjnych świadczy o prężności i coraz lepszych wynikach finansowych branży e-commerce. Wraz z postępującym usieciowieniem społeczeństwa sektor ten będzie zyskiwał na znaczeniu, stając się coraz ważniejszym pracodawcą w kraju — uważa dr Marek Suchar, prezes firmy doradztwa personalnego IPK.

Z opinią tą zgadza się Przemysław Gacek, szef Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. Menedżer powołuje się na lipcowy raport spółki International Data Group Poland „Internet 2K11”, z którego wynika, że gospodarka internetowa będzie rosła w tempie 14 proc. rocznie, czyli ponad trzy razy szybciej niż PKB.

— Z tego raportu wynika także, że za cztery lata udział e-gospodarki w naszym kraju będzie nawet większy niż obecny udział branży finansowej, dlategomożna się spodziewać, że ten sektor będzie też odgrywał coraz większą rolę na rynku pracy — uważa prezes Gacek.

Dobre rokowania

W samych tylko sklepach internetowych Polacy wydadzą w tym roku rekordową kwotę 7,5 mld zł. To ponad 3 proc. obrotów całego handlu w Polsce — pokazują badania opublikowane w grudniu przez portal Interaktywnie.com z Grupy Money.pl. Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w latach 2006- 10 liczba osób zamawiających produkty w sieci wzrosła o 130 proc.

— z 3,6 mln do 8,3 mln. Natomiast analizy Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nie ma grupy wiekowej, w której przez ostatnie pięć lat odsetek osób kupujących przez internet nie wzrósł przynajmniej dwukrotnie. W przedziale 16-34 lata internetowe zakupy deklaruje już co drugi Polak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Sklepy internetowe stają się coraz ważniejszym pracodawcą w Polsce.