Skoda próbuje prześcignąć BMW

Diler Skody oprotestował zakup przez policję 140 samochodów BMW z wideoradarami.

Przetarg Komendy Głównej Policji (KGP) na dostawę 140 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami wygrał niedawno warszawski diler BMW — Auto FUS. Zamawiający uznał, że oferta tej firmy miała „najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów”. Zwycięski dostawca za 140 aut BMW 330i xDrive zaproponował 27 mln zł brutto. Była to najtańsza oferta. Diler BMW zostawił w tyle oferujących skody, audi i volkswageny. Jednak to nie koniec przetargu. Firma CRH Żagiel Auto z Lublina, jeden z dilerów Skody, poskarżyła się do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) za wykluczenie jej z przetargu przez zamawiającego. Ponadto zakwestionowała wybór BMW, twierdząc, że to jej oferta była najkorzystniejsza — za 140 skód superb oczekiwała 28,3 mln zł. Domaga się też odrzucenia oferty Auto FUS. Złożyła aż dwa odwołania. Lubelski diler Skody protestuje przede wszystkim przeciwko wykluczeniu go z postępowania z powodu jednodniowego spóźnienia się z dostarczeniem brakującego dokumentu (oświadczenie o nienależeniu do jednej grupy kapitałowej z innymi uczestnikami przetargu). Argumentuje, że dochował staranności, aby dokument drogą pocztową dotarł na czas do zamawiającego.

Zobacz więcej

Fot. Szymon Zmarlicki-Foto Gosc-FORUM

Twierdzi, że spóźnienie nastąpiło z powodu zasad współpracy KGP z Pocztą Polską, ustalonych w umowie między tymi podmiotami, które jego zdaniem wydłużają obieg korespondencji, a tym samym wpływają na terminy doręczania przesyłek. CRH Żagiel Auto ma pretensje do KGP, że nie poinformowała o tym fakcie, co miało spowodować jednodniowe spóźnienie w dostarczeniu dokumentu, a w efekcie wykluczenie z postępowania. Ponadto firma ta uważa, że gdyby nie została wykluczona z przetargu, to wygrałaby go z najkorzystniejszą ofertą, zaś oferta dilera BMW zostałaby odrzucona. Dlaczego? Rzekomo diler tej marki nie wskazał, jaką wersję BMW 330i xDrive oferuje. KGP w odpowiedzi na pytania „PB” nie chciała ustosunkować się do zarzutów CRH Żagiel Auto. Poinformowała tylko, że oczekuje na rozstrzygnięcie KIO. Prosząca o anonimowość osoba zorientowana w przetargu uważa, że zarzuty dilera Skody są chybione.

— To w interesie uczestnika przetargu leży zapewnienie, że uzupełnienie oferty zamawiający otrzyma w terminie, i tylko oferenta powinno obciążać ryzyko ewentualnych opóźnień. Ponadto zastrzeżenia do wybranej oferty BMW nie są uzasadnione. Zaproponowane pojazdy są dostępne na rynku, a oferta jest zgodna z SIWZ — mówi nasz rozmówca. KIO jeszcze nie wyznaczyła terminu rozprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Skoda próbuje prześcignąć BMW