Skok do sąsiadów

Wiktor Szczepaniak
07-12-2004, 00:00

Maspex, przejmując działającego w Czechach i na Słowacji Walmarka, zdobędzie 20 proc. tamtejszych rynków.

Niedawno „PB” informował, że czeska Kofola, producent napojów, wchodzi do Polski. Teraz okazuje się, że na podobny ruch — tyle tylko że w drugą stronę — zdecydował się Maspex. Wadowicki potentat, który w ubiegłym roku zwiększył sprzedaż o 25 proc. — do 1,4 mld zł, wybrał się na zakupy za południową granicę.

— Maspex zawarł umowę zakupu akcji, udziałów i składników majątku czeskiej spółki Walmark, związanych z produkcją soków, nektarów i napojów — informuje Dorota Liszka, rzecznik Maspexu.

Polska firma przejmie zakłady produkcyjne w Czechach i na Słowacji oraz znane tam marki (Relax, Senza, Figo). Nie wiadomo, ile za nie zapłaci. Z pewnością to nie był tani zakup, bo Walmark jest największym graczem na rynku soków w obu tych krajach, z blisko 20-proc. udziałem i sprzedażą przekraczającą 200 mln zł.

— Dla nas są to rynki bliskie i ważne. Jesteśmy na nich obecni od kilku lat przez spółki dystrybucyjne. Przejęcie kontroli nad aktywami firmy Walmark umożliwi nam efektywne inwestowanie w rozwój marek i produktów na tych rynkach — mówi Krzysztof Pawiński, prezes Maspexu.

Zadowolony z transakcji jest również zarząd Walmarku.

— Sprzedaż części Walmarku pozwoli nam zrealizować inwestycje i przyspieszyć ekspansję zagraniczną w strategicznej dla nas farmaceutycznej części biznesu — mówi Tomasz Macura, dyrektor generalny Walmarku.

Do sfinalizowamia zakupu potrzebna jest jeszcze zgoda urzędów antymonopolowych czeskiego i słowackiego.

W skład grupy Maspex Wadowice wchodzi obecnie siedem polskich i sześć zagranicznych spółek (Czechy, Węgry, Rosja, Słowacja, Rumunia). Oprócz soków i napojów grupa produkuje m.in. makarony, kawę cappuccino, preparaty witaminowe i herbatki instant.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skok do sąsiadów