SKOK dostaną tylko 60 dni na sprzedaż firm

Albert Stawiszyński
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Towarzystwo FinansoweSKOK twierdzi, że nowela niepokrzyżuje jego giełdowychi biznesowych planów.

Forsowana przez PO ustawa jest bublem — ostrzegają prawnicy

Towarzystwo FinansoweSKOK twierdzi, że nowela niepokrzyżuje jego giełdowychi biznesowych planów.

 

Posłowie Platformy Obywatelskiej wywołali burzę, forsując w Sejmie zmianę nowelizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Poza objęciem kas nadzorem państwowym przewiduje ona, że Kasa Krajowa SKOK zrzeszająca kasy spółdzielcze musi sprzedać posiadane udziały i akcje w spółkach prawa handlowego. Ma na to zaledwie dwa miesiące od wejścia w życie noweli

— Gdy wprowadzano nowe obowiązki dla banków, miały one co najmniej kilkuletnie albo kilkunastoletnie okresy dostosowawcze, a nie kilka tygodni. Taki termin jest nierealny. Ponadto projekt nowelizacji rabuje majątek gromadzony przez spółdzielcze kasy przez 16 lat działalności — mówi Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Kasy Krajowej SKOK.

 

Negatywne opinie

Gdyby nowela weszła w życie, kasy w ekspresowym tempie musiałyby zbyć ogromny majątek, m.in. idące właśnie na giełdę Towarzystwo Finansowe SKOK, a także Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK, TFI SKOK, Asekurację i firmę komputerową H&S. W skład systemu wchodzą też firmy turystyczne Ecco Holiday i Ecco Travel.

Dwumiesięczny termin na sprzedaż udziałów i akcji budzi zdziwienie prawników.

— W tak krótkim czasie trudno wybrać najkorzystniejszą ofertę sprzedaży. To tak jakby komuś państwo nakazało sprzedać mieszkanie w dwa tygodnie bez podania powodów. Ponadto zbycie dużych pakietów akcji lub udziałów obwarowane jest niekiedy również wieloma warunkami prawnymi, które trzeba spełnić przed zamknięciem transakcji, a które wymagają dużo czasu — mówi Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny z kancelarii Gessel.

Profesor Henryk Cioch, ekspert prawa spółdzielczego i były członek Komisji Nadzoru Finansowego, uważa wręcz, że projekt noweli narusza konstytucję.

— Majątek spółdzielni, w tym poszczególnych kas oraz Kasy Krajowej stanowi prywatną własność jej członków, a zatem wchodzi w rachubę w tym przypadku naruszenie prawa własności i konstytucji RP — wyjaśnia profesor.

 

Oferta bez zmian

Dziś zaczynają się zapisy na akcje Towarzystwa Finansowego SKOK. Potrwają do 22 kwietnia. Szef spółki uważa, że nowela nie wykolei jej planów.

— Nasze przedsięwzięcie powstało na bazie potrzeb członków SKOK, ale jest w stanie funkcjonować samodzielnie i nie zależy od ewentualnych zmian w prawie. TF SKOK ma już podpisane umowy na ustawienie bankomatów z poszczególnymi SKOK. Ma również umowę z Kasą Krajową SKOK, która ceduje na TF SKOK wydawanie kart i rozliczanie płatności dokonywanych za ich pośrednictwem — wyjaśnia Adam Meller, prezes TF SKOK.

TF SKOK planuje debiut w II kwartale. Pieniądze z emisji zamierza wykorzystać m. in. na zakup i instalację kilkuset bankomatów w sieci SKOK 24.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / SKOK dostaną tylko 60 dni na sprzedaż firm