SKOK-i wyjdą spod prawa UE

Mirosława Wszelaka
14-11-2000, 00:00

SKOK-i wyjdą spod prawa UE

Komisja Europejska zgodziła się na wyłączenie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych spod działania prawa bankowego UE.

Komisja Europejska zdecydowała, że nie będzie traktować polskich kas jak banków i zgodziła się na wyłączenie ich spod unijnego prawa bankowego. Dzięki tej decyzji spółdzielcze kasy nie będą poddawane rygorom unijnego prawa, m.in. dotyczącego warunków konkurencji, pomocy państwa czy dofinansowania kredytów.

— Ponieważ NBP nie ma kontroli nad SKOK-ami i nie traktuje ich jako instytucji bankowych, to możliwość objęcia kas unijnym prawem bankowym wydawała się bardzo problematyczna — mówi Ryszard Kokoszczyński, wiceprezes NBP.

Zaznacza jednak, że SKOK-i muszą być poddane nadzorowi.

— Decyzja KE oznacza, że będziemy funkcjonować tak samo jak do tej pory. Nie musimy też spełniać wymogów kapitałowych. Unia chce, by instytucje bankowe dysponowały kapitałem wynoszącym minimum 1 mln EUR (4 mln zł) — mówi Wiktor Kamiński, wiceprezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, która pełni nadzór nad poszczególnymi SKOK-ami.

— Postanowienie KE jest zbieżne z naszymi oczekiwaniami. Gdyby jednak zapadła inna decyzja, to staralibyśmy się o tzw. czasowe wyłączenia, jakie mają Unie Kredytowe z Wielkiej Brytanii czy Irlandii — mówi Wiktor Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosława Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / SKOK-i wyjdą spod prawa UE