Skrzywdzeni i poniżeni

Marcin Mizera
15-11-2002, 00:00

Bieda, nędza, głód, pieniądz, kapitalizm — to tematy politycznego teatru Franka Castorfa. Na frontonie berlińskiego Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz wywiesił szyld z napisem „Ost”, ostentacyjnie podkreślając opozycję Zachodu i Wschodu, dobrobytu i ubóstwa. Od 1992 r. tworzy jedno z najciekawszych zjawisk niemieckiego teatru. Takiego teatru i reżysera — mimo bolesnej aktualności tej problematyki — w Polsce nie ma.

W spektaklach Castorf łączy tradycyjny teatr z filmem, wideo i telewizją. Pokazuje świat zdominowany przez multimedia, hamburgery i najnowszy model Mercedesa. Zestawia go z rzeczywistością tej części Europy, której historia nie dała szansy na rozwój cywilizacyjny. Wykorzystuje do tego teksty dziś już klasyczne — Hauptmanna, Williamsa, Bułhakowa czy Dostojewskiego. Jego przedstawienia nie zatrzymują się na doraźnej publicystyce, są głęboką diagnozą współczesnego nam stylu życia.

Fabuła „Skrzywdzonych i poniżonych”, pierwszej wielkiej powieści Dostojewskiego, to tylko pretekst. Uwspółcześnione są wszystkie realia — język, muzyka, jakiej słuchają bohaterowie, kostiumy i scenografia. Pięć bitych godzin z jedną przerwą, w czasie których szklany kontener na obrotowej scenie — imitujący współczesne mieszkanie — ukazuje coraz to inne oblicza naszych domowych tajemnic. Nieraz brudnych i ohydnych. Niespotykana u nas ostrość artystycznej wypowiedzi i widzenia świata.

Spektakl nagrodzono w Europie m.in. prestiżowymi Wiener Festwochen Nestory Prize i berlińską Teatrale Prize.

Teatr Polski, 16 XI, godz. 18.00, 17 XI, godz. 17.00. Rezerwacja biletów: (22) 826 38 72, 656 68 65, w Internecie: bilety@teatrdramatyczny.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Mizera

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Skrzywdzeni i poniżeni