Sky Tower jednak rośnie

KSA, GW
opublikowano: 29-10-2009, 10:42

Leszek Czarnecki wznawia budowę Sky Tower. Oficjalnie. Bo na placu budowy praca wre od kilku miesięcy.

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce ma być gotowy przed Euro 2012 i pochłonie grubo ponad 1,5 mld zł – pisze „Gazeta Wyborcza”. Już teraz buduje go ponad 400 ludzi. A do końca tego roku zatrudnienie zwiększy się o tysiąc osób.
O szczegółach inwestor Sky Tower Leszek Czarnecki podczas środowego briefingu z z dziennikarzami mówić nie chciał: - Nadal trwają prace projektowe. Gdy na przełomie lutego i marca uprawomocni się nowe pozwolenie na budowie, na pewno poinformujemy o naszych planach.

Odchudzanie kubatorowe
Pierwotnie wieżowiec miał mieć 203 metrów wysokości, potem inwestor mówił o 220, a następnie o 258 m. Aktualna wersja to 200, a może nawet 207 m. Obiekt więc będzie sięgał chmur, ale – jak w środę przyznał Leszek Czarnecki - projekt trzeba było odchudzić kubaturowo. Jednak co w Sky Tower nie powstanie, powiedzieć nie chciał.
W każdym razie jest z czego odchudzać. Obok wieży kompleks miało pierwotnie tworzyć sześć budynków. Powierzchnie w nich miały zostać przeznaczone na apartamenty, biura i galeria handlowe. Ale także kilka restauracji, ogród zimowy, zielone tarasy, gabinety odnowy biologicznej, centrum SPA i fitness. W kompleksie miał być również kort tenisowy, sala ze ściankami wspinaczkowymi, wielofunkcyjne boisko, basen oraz sala do squasha. Pod ziemią na powierzchni niecałych 100 tys. m kw. miał powstać parking dla kilku tysięcy aut.

Budowa z problemami
Wkrótce minie rok, jak napisaliśmy na łamach "PB", że z budową Sky Tower są problemy. Na początku listopada 2008 r. inwestycję odkupił od LC Corp Leszek Czarnecki i zadecydował o jej zamrożeniu do czasu poprawy sytuacji na rynku. Ale w wakacje plac we Wrocławiu zaroił się od fachowców. We wrześniu budowa była już na etapie drugiego piętra. Inwestor jednak milczał na temat prowadzonych prac. Nie chcieli z nami rozmawiać o tym również przedstawiciele nowosądeckiej firmy Technobud, która latem otrzymała zlecenie na wykonanie konstrukcji żelbetowej Sky Tower. Tymczasem cały Wrocław zastanawiał się, czy wieżowiec będzie najwyższym budynkiem w Polsce, czy nie. Jak podało RMF FM, urzędnicy miejscy nie zgodzili się bowiem na obniżenie Sky Tower z 222 do 183 m. Wniosek inwestora o zmianę pozwolenia na budowę został odrzucony z powodów formalnych. Już w połowie ubiegłego roku plany Sky Tower modyfikowano, zwiększając m.in. planowaną powierzchnię biurową kosztem mieszkań.

Leszek Czarnecki jest na liście 20 symboli polskiego sukcesu w biznesie. Zagłosuj w naszym plebiscycie!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA, GW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sky Tower jednak rośnie