Słabe wieści dla Orlenu i Lotosu

PJ
28-06-2010, 14:57

Założenia ustawy o zapasach paliw są gotowe. Dwie największe polskie spółki paliwowe nie będą zachwycone.

Ministerstwo Gospodarki skierowało wczoraj do konsultacji międzyresortowych założenia projektu nowej ustawy o obowiązkowych zapasach paliw. Taką informację przekazał "PB" prof. Maciej Kaliski, dyrektor departamentu ropy i gazu, który opracował założenia nowej ustawy.

— Trafią one do ministerstw oraz m.in. do Najwyższej Izby Kontroli i Agencji Rynku Energii. Adresatami są także organizacie branżowe — Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego czy Polska Izba Paliw Płynnych — mówi Maciej Kaliski.

Na tę ustawę od wielu miesięcy czekały szczególnie polskie koncerny naftowe: PKN Orlen i Grupa Lotos. Oczekiwały, że resort rekomenduje jednorazowy wykup zapasów od firm naftowych. Oznaczałoby to dla nich zdjęcie z bilansów wielomiliardowych obciążeń. Na to na razie nie mogą jednak liczyć. Ministerstwo rekomenduje inne rozwiązanie. Przewiduje ono rozłożenie wykupu na 10 lat. Co roku Agencja Rezerw Materiałowych ma wykupić 10 proc. zapasów. Na ten cel zaciągnie krótkoterminowy kredyt. Pieniądze na spłatę kredytu i utrzymanie zakupionych zapasów będą pochodziły ze składek od naftowych firm. Na następny etap wykupu potrzebny byłby kolejny kredyt. I tak przez dziesięć lat.

Co ciekawe, założeń projektu nowej ustawy nie przyjęło kierownictwo resortu. Sprawa została załatwiona w trybie obiegowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Słabe wieści dla Orlenu i Lotosu