Słabe wyniki kwartalne i wciąż ambitne plany

Grzegorz Zięba
opublikowano: 01-03-2005, 00:00

Spółka chce przejąć Wydawnictwa Naukowo- -Techniczne oraz dużą sieć dystrybucyjną. A akcje...

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) mają ambicje stać się ośrodkiem konsolidacji branży. Na celowniku znalazły się Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (WNT), wystawione na sprzedaż przez wojewodę mazowieckiego. Jan Rurański, prezes WSiP, zapowiada wczoraj także inne przejęcia „równie dużego kalibru”, m.in. sporej sieci dystrybucyjnej.

— Szczegółów nie mogę ujawnić, ponieważ trwają negocjacje. Chcemy całą sprawę zakończyć w kwietniu, przed sezonem wydawniczym — mówi Jan Rurański.

Mimo nieudanej próby przejęcia węgierskiego Narodowego Wydawnictwa Edukacyjnego WSiP nie zraziły się do inwestowania za granicą.

— W Europie Środkowej jest wiele podobnych spółek. Z kilkoma prowadzimy negocjacje — deklaruje Jan Rurański.

Prezes zapowiada restrukturyzację całej grupy WSiP, ale bez szczegółów. Wiadomo tylko, że już przeniósł cztery księgarnie do zależnej spółki Dom Książki. Pod nową marką Verte Dom Książki ma ona stworzyć jednolitą sieć sprzedaży detalicznej.

Prezes WSiP liczy, że jego deklaracje poprawią notowania spółki. W poniedziałek jej kurs spadł o 7,5 proc. w reakcji na opublikowane w piątek słabe wyniki IV kwartału 2004 r. WSiP zwiększyły przychody ze sprzedaży do 33,4 mln zł, z 19,1 mln zł rok wcześniej, ale przy 31,2 mln zł straty operacyjnej (przed rokiem 9,8 mln zł zysku). Zysk netto za cały rok zmniejszył się z 24,2 mln do 8,3 mln zł pomimo 11-proc. wzrostu przychodów do 310,5 mln zł.

Prezes tłumaczy to kilkumilionowymi nakładami na promocję trzech nowych czasopism.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słabe wyniki kwartalne i wciąż ambitne plany