Słabe wyniki w grupie Romana Karkosika

GRA
opublikowano: 02-03-2009, 00:00

Impexmetal zarobił ułamek tego, co w 2007 r. Jego właściciel — Boryszew — jest na głębokim minusie, ale spadły też długi.

Impexmetal zarobił ułamek tego, co w 2007 r. Jego właściciel — Boryszew — jest na głębokim minusie, ale spadły też długi.

Zeszłoroczne wyniki to dla Impexmetalu żaden powód do dumy.

— Szczególnie w czwartym kwartale zaszkodziły nam spadające ceny metali. Pamiętajmy jednak, że z tych samych powodów cierpią również światowi giganci z branży metalurgicznej, np. Hydro i Alcoa — mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Skonsolidowane przychody stopniały o prawie 800 mln zł, do 2,45 mld zł, co przełożyło się na spadek zysków. Wynik netto na działalności kontynuowanej wyniósł tylko 13,8 mln zł, wobec 172,4 mln zł w 2007 r. Działalność zaniechana (czyli wynik huty Szopienice, która jest w likwidacji, oraz odpisy związane z zamknięciem hutniczej części Huty Aluminium Konin) przyniosła prawie 90 mln zł straty.

Jednak zdaniem prezesa, nie wszystko wygląda tak niekorzystnie.

— Po pierwsze, straty z czwartego kwartału są głównie papierowe i są wynikiem niegotówkowych odpisów na Szopienice i hutę Konin. Po drugie, zmniejszyliśmy zadłużenie netto aż o 125 mln zł, do 515 mln zł na koniec 2008 r. — tłumaczy Piotr Szeliga.

Zadłużenie będzie nadal malało, ale już w wolniejszym tempie. Aż 88 mln zł mają do spłacenia Szopienice, a w płatnościach aktywnie pomaga im właściciel, czyli Hutmen (Impexmetal ma w nim ponad 60 proc. głosów).

Słabe wyniki Impexmetalu odbiły się na rezultatach spółki matki — Boryszewa, kontrolowanej przez Romana Karkosika. Cała grupa osiągnęła w zeszłym roku 3,24 mld zł sprzedaży, czyli o ponad 1 mld zł mniej niż w 2007 r. Strata z działalności kontynuowanej wyniosła 77 mln zł (wobec 116 mln zł zysku w 2007 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy