Słabszy eksport może zaszkodzić PKB Australii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 04-05-2021, 08:41

Pierwszy kwartał rozczarował niższą niż oczekiwano dynamiką eksportu Australii. Ekonomiści ostrzegają, że przełoży się to na wolniejsze tempo rozwoju gospodarczego tego kraju. Bank centralny jednak zweryfikował w górę swoją prognozę PKB.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według danych Australian Bureau of Statistics, wartość eksportu w marcu 2021 r. spadła o 2 proc., zaś importu wzrosła o 4 proc. w efekcie czego nadwyżka handlowa zmniejszyła się do 5,57 mld AUD z 7,6 mld AUD miesiąc wcześniej po korekcie z 7,53 mld. Tymczasem mediana prognoz zakładała jej wzrost do około 8,0 mld AUD.

Z kolei jak szacuje Capital Economics, w ciągu pierwszego kwartału 2021 r. wartość eksportu wzrosła o 5,4 proc. w ujęciu kwartalnym, a wartość importu zwiększyła się o 3,4 proc. Biorąc jednak pod uwagę wzrost cen eksportowych o 10,6 proc. oznacza to prawie 5 proc. spadek wielkości eksportu, a to przekłada się na niższy odczyt PKB. Może to oznaczać nawet odjęcie 1,5 proc. z dynamiki wzrostu PKB.

Wskazuje to, że pomimo ciągłego wzrostu konsumpcji i inwestycji, osiągnęliśmy jedynie niewielki wzrost PKB – stwierdził Marcel Thieliant, ekonomista Capital Economics.

Tymczasem bank centralny Australii pozostawił we wtorek po raz piąty z rzędu swoje główne stopy procentowe na poziomie bliskim zera (benchmarkow 0,1 proc.) i zobowiązał się do utrzymania bardzo luźnej polityki przez dłuższy czas.

Choć dane o eksporcie nieco rozczarowały, Bank Rezerw Australii podwyższył prognozę PKB na 2021 r. do 4,75 proc. z 3,5 proc. oczekiwanych w lutym.

Podczas zaplanowanego na lipiec posiedzenia, RBA ma podjąć decyzję odnośnie ewentualnych przyszłych zakupów obligacji. Obecna runda luzowania ilościowego, która niedługo wygasa, ma wartość 100 mld AUD (77,4 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane