Słaby jen pomaga eksporterom

Marek Druś
opublikowano: 19-12-2001, 00:00

Wtorkowa sesja na giełdzie w Tokio zakończyła się wzrostem głównego indeksu Nikkei o 1,1 proc. Spowodował go przede wszystkim rosnący popyt na akcje eksporterów, a zwłaszcza spółek technologicznych.

Papiery spółek, które znaczną część dochodów generują na rynkach zagranicznych, zyskują od kilku sesji na wartości w związku z utrzymującym się niskim kursem jena. W trakcie wtorkowej sesji za dolara płacono nawet 128,18 jena, co jest najniższym kursem japońskiej waluty od października 1998 r. Wśród producentów elektroniki mocne wzrosty zanotowały akcje producenta kopiarek i aparatów Canona, który zarobił 5,57 proc. oraz wytwórcy sprzętu audio-video Sony, zwyżkującego o 3,8 proc.

Pozostałe giełdy Dalekiego Wschodu zakończyły sesje niewielkimi spadkami. W Seulu i na Tajwanie przecena dotknęła spółki technologiczne. W Hong-Kongu spadł popyt na papiery spółek telekomunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słaby jen pomaga eksporterom